Появата на много завръзи у пипера без те да осигурят зеленчуци впоследствие показва, че в почвата азотът е в излишък и пиперът расте отлично благодарение на него, но обикновено не достигат фосфор и калий, от които растенията се нуждаят особено силно.
За да не се случва това, разсадът на пипера на етап 2 същински листа се подхранва с комплексни (комбинирани) торове, а преди пресаждането му на постоянно място при прекопаването на почвата се влага суперфосфат на дълбочина между 5 и 16 сантиметра. Изискването е важно, тъй като фосфорът се разлага бавно и е слабоподвижен в почвата.
Когато връзват чушките, пиперът се подхранва с калиев сулфат до 2 пъти в дози според указанията в инструкцията за използване на веществото. Като заместител може да се използва дървесна пепел – по 500 грама на квадратен метър.
С влагането на птичи или говежди тор при пипера трябва да се внимава – ако изобщо ги използваме, в разтвора трябва да добавяме по кибритена кутийка суперфосфат и калиев сулфат, които ще предотвратят използването на хранителните вещества от растенията само за трупане на листна маса.
Карбамидът, амониевата селитра и останалите чисто азотни торове при отглеждането на пипера се влагат само рано напролет и в самото начало на лятото, а през втората му половина е по-добер да се въздържаме да ги използваме. Изключение е случаят, когато растенията остават с бледозелен цвят и с дребни листа – това показва недостиг на азот и той трябва бързо да бъде осигурен.