Пиперът е капризна култура, нуждаеща се от специални грижи и правила при отглеждане, а нарушаването им се отразява незабавно върху външния вид на растенията – стъблата започват да изсъхват, опадат листа, съцветия и завръзи. Към подобни последици водят някои заболявания, както и нападението от вредители. Затова е важно да се установят навреме причините и да се вземат правилните мерки за отстраняването им.
Защо опадат части от растенията?
С отмирането на отделни части на растенията се сблъскват всички производители по време на целия вегетационен период. Най-честата причина е пренебрегването на правилата за отглеждане, а това може да доведе до загуба на голямо количество от реколтата.
Проявата на негативните симптоми на отделни стадии на развитие може да има разнородни причини и това налага доброто им познаване и разграничаване.
Защо отмират листата на пипера?
Ако растенията са в ранен стадий на развитие, то отмирането на листата може да се дължи на:
– неправилно поливане (използване на вода с много ниска температура, обилно поливане и оросяване на листата);
– необогатена торфена и глинеста почва с голяма плътност;
– липсата на достатъчно количество слънчева светлина;
– наличие на вредители (въшки, акари или охлюви).
Защо опадат съцветията?
Цветовете на пипера опадат поради следните фактори:
– продължително повишена температура (23 градуса по Целзий за разсада и 26 градуса за възрастните растения);
– ниска влажност (под 60%);
– недостиг и излишък на хранителни вещества (подхранването на пипера се прави минимум 2 пъти за сезон и според потребностите);
– наличие на вредители ( акари, белокрилка);
– заболяване от фитофтора, бактериална петнистост, гниене, столбур).
Защо отмират завръзите?
Причините, предизвикващи опадане на завръзите, могат да бъдат същите, както при листата и съцветията, но с добавяне на:
– пасивност или отсъствие на опрашители;
– неблагоприятни метеорологични условия;
– нерегулярно оросяване.
Методи за отстраняване на проблемите
Първото, на което трябва да се обърне необходимото внимание е качеството на почвата. Пиперът предпочита пръст, съдържаща голямо количество хумус. Много важен показател е наличието на достатъчни количества азот, фосфор и калий. Съотношението на компонентите за всеки сорт трябва да се коригира според предпочитанията и особеностите.
Влияние върху състоянието на растенията оказва и схемата за разсаждане. Оптималното разстояние при нискораслите сортове е 30-40 см, а при високораслите необходимата дистанция е 60 см.
Температурата на водата за поливане трябва да бъде 22-25 градуса, а честотата на процедурата да бъде съобразена с необходимостта и стадия на развитие. Поливането задължително се извършва сутрин и вечер, защото през деня вероятността от изгаряне е много голяма.
По време на цъфтеж е недопустимо използването на оросяващи средства, защото ще опадат завръзите.
При опадане на листата – щателно почистване на почвата, за да не се създава благоприятна среда за развитие на вредители. Използването на химични инсектициди е позволено до определени стадии на развитие – Моспилан, Фюри 10 ЕК и др.
От домашната аптека могат да се използват: лайка, глухарче, лют пипер пиретрум и др.
В период на цъфтеж и плододаване не се разрешава използването на химични инсектициди, застрашаващи опрашителите и здравето на човека.
Отмиране на съцветията – при отглеждане в закрити съоръжения водещ проблем е влажността на въздуха, който може да се отстрани посредством поливане на пътеките между растенията или поставяне на овлажнители на въздуха.
При бактериални и гъбични поражения, характерни за пипера, могат да се използват биофунгициди или домашни средства. Срещу вредители се използва Фитоверм, който не се натрупва в плодовете и не е опасен за човека.
При опадане на завръзите – този проблем най-често е свързан с дисбаланс в почвата и ще помогнат подходящите торове (минерални и органични). Минералните разтвори на амониева селитра (20 г), суперфосфат (40 г) и калиев сулфат (30 г) на 10 л вода са добра комбинация, или NPK в подходящите съотношения. Органичните добавки включват оборски или птичи тор в съотношение 1:8 и 1:15 във вода.
Ако атмосферните условия са неподходящи за опрашване, тогава се прибягва до разклащане на съцветията в първата половина на деня.
Пиперът е култура, чието отглеждане е съпроводено с трудности, и знанията по отглеждането и са много важни. Основна причина за нарушаване на развитието и отмиране на отделни части са агротехнически грешки и непознаване на особеностите при отглеждане.