Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
05.07.2018 г.

При студено и влажно време лозовите завръзи окапват

Практика
При студено и влажно време лозовите завръзи окапват

sinor

Лозата е овощна култура, която може да се отглежда при различни климатични условия и на различни почви. Повечето проблеми, които възникват при развитието на гроздето, в това число и изресяването, не се влияят от климатичните условия. Причините за това неприятно явление могат да бъдат различни – естествено окапване, биологични нарушения в строежа на цветовете, по-бързо развитие на надземната маса в ущърб на добивите, недостиг на влага и хранителни вещества, сортови особености и др.

Естественото окапване на завръзите

Масовото опадане на завръзите като правило става седмица след  завършване на цъфтежа. За този период те са се развили до големина 3-5 сантиметра. Нерядко се наблюдава изхвърляне на цветовете преди формиране на завръзите.

Често окапването на бутоните, завръзите или цветовете няма катастрофално значение за добивите, а по-скоро това е един естествен проблем за регулиране на натоварването, който се осъществява от самото растение.

По-иначе казано, самите лозови растения определят,  какво количество завръзи могат да отгледат, без ущърб за тях, а останалите изхвърлят. Затова, този факт, не бива да буди тревога.

Биологични нарушения в строежа на цветовете

Биологичните нарушения при лозята се дължат на различни причини. Най-често  това са вирусни инфекции, които водят до нарушения на проводящата система и осуетяват придвижването на хранителните вещества. Това пречи на образуване на цветове и завръзи.

Цветовете имат уродлив вид, а органите им, предназначени за производството на цветен прашец и опрашване на плодниците стават недееспособни. Наблюдава се пълно отсъствие на опрашване и изхвърляне на завръзите.

Лечението на вирусните инфекции е много сложно, а по-често невъзможно. Затова изкореняването е единствената мярка, а засаждането на нови растения на това място е нежелателно, защото вирусите се запазват в почвата до седем години.

Най често срещаните вирусни болести са късовъзлието, листното завиване, набраздяване на дървесината, инфекциозната и неинфекциозна хлороза.

Не съществуват препарати за борба и за да се предотвратят заболяванията е наложителна профилактика и използването на здрав посадъчен материал.

Болести и вредители

Лозовите растения, както всички други, често страдат от вредители и болести. Борбата с вредителите се води с инсектициди, а при болестите - с фунгициди.

Най-често срещани болести са различни видове петнистост, оидиум, брашнеста мана и сиво гниене.

От вредителите най-често се срещат – различни видове акари, лозова листозавивачка, сива педомерка и гроздов молец.

Всяка една болест и неприятел може да предизвика опадане на завръзите на различни етапи, защото отслабват имунитета на растенията  и нарушават обмяната на веществата.

Много бързо развитие на надземната маса

Това явление се наблюдава, когато в почвата има прекалено много влага,  хранителни вещества и умерена топлина. Тогава предимно младите растения губят сили да развиват вегетативна маса, а теоретически могат да дават плод.

Недостиг на влага в почвата

Недостигът на влага в почвата особено по време на цъфтеж, формиране на завръзите и тяхното развитие е главна причина за опадането им, при това на много значителна част – понякога до 80%. За да се  избегне това, лозите трябва да се напояват. По време на цъфтеж не е желателно напояването да се извършва чрез дъждуване.

Липса на хранителни вещества

За отстраняване на тази причина е добре да се знае състава на почвата. Препоръчително е пролетно торене с добре угнил оборски тор преди цъфтеж, пръскане по време на цъфтеж с комплексен тор и торене с калиев сулфат след цъфтеж.

Излишък на хранителни вещества

Наличието на излишни количества азот се отразява негативно на формирането и развитието на завръзите, защото силите са насочени към формирането на вегетативна маса.

Отстраняването на този проблем е много сложно, а понякога невъзможно, защото единствен изход е неутрализиране чрез промиване на почвата или внасяне на необходимите количества фосфорни и калиеви торове.

Сортови особености

Пълно или частично окапване на цветните бутони, цветовете или завръзите се наблюдават при сортовете „Мискет хамбургски“, „Червен мискет“, „Мискет врачански“ и „Ркацители“.

Често се наблюдават малък брой нормално оплодени зърна а останалите  са дребни и неоплодени. Явлението се нарича мелирандаж. Наблюдава се при „Царица“, „Болгар“ и „Кардинал“.

Буйният растеж може да причини изгубване на цветните бутони, а растящата реса се превръща в мустак – нарича се източване. Най-често се среща при „Италия“, „Болгар“ и „Шасла доре“.

Студено и влажно, или сухо и топло време

Наблюдава се окапване на цветовете, а по-често на завръзите. Препоръчва се пръскане с разтвор от 1 суп. лъжица урея, 1 суп. лъжица борна киселина 1 суп. лъжица железен сулфат и 1/3 чаена лъжичка лимонена киселина, разтворени в 10 литра вода.

При студено и влажно време лозовите завръзи окапват
22616
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Франция е домакин на 45-ия Световен конгрес по лозарство и винарство
От днес
Лозари и винари могат да подават електронни заявления за авансово плащане по Стратегическия план
Лозарите с насаждения от сортовете на ИЛВ - Плевен могат да регистрират вината си като сортови!
Бюджетът на помощта за 2024 г. е до 5 000 000 лв.
Разработена е национална програма от мерки за контрол на вредители по винени лозя
ДФЗ отговаря за читателите на синор.бг
Два пъти повече лозари искат помощ за застраховане на реколтата през 2024 г.
В БАН започнаха нов проект с приложение в биоземеделието
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини