В месечния си анализ за състоянието на есенните посеви, изготвен от Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ), се посочва, че след падналите през април дъждове, първоначално високите температури и последвалото застудяване от края на април към 10 май в редица региони от страната се наблюдават множество нападения от вредители, срещу които стопаните трябва да започнат борба.
През първото и началото на второто десетдневие на април наднормените температури ускориха вегетацията на есенните посеви и това помогна на голяма част от зимните житни култури да встъпят във фаза вретенене и изкласяване. През третото десетдневие вегетацията на зимните житни култури протече с умерени темпове. Падналите валежи, макар и в недостатъчно количество, подобриха влажността в горните почвени слоеве и създадоха благоприятни условия за развитието на културите. Почти в цялата страна поради необичайното топло време за месеца се отчита изключително ранно развитие във фенологията на културите в сравнение с обичайните за периода срокове на развитие, се посочва в доклада на БАБХ.
През третото десетдневие на месеца настъпи чувствително понижение на температурите и значително се подобриха почвените влагозапаси в резултат на падналите валежи. Още тогава в части на област Сливен паднаха градушки, а на места в Перник посевите с есенни култури бяха преовлажнени и в някои се наблюдаваха водни огледала.
Припомняме, че по данни на дирекция „Агростатистика“ към МЗХ общата посевна площ с пшеницата за тази стопанска година е 11, 3 млн. дка, или 1 138,665 хил. ха, а на ечемика – над 1,5 млн. дка, или 158,634 хил. ха.
Към 10 май пролетното подхранване при пшеницата е извършено върху 838,745 хил. ха (73,6% от площите), а при ечемика на 99,325 хил. ха (62,6% от засетите площи). При пшеницата срещу широколистни плевели е извършено третиране върху 438,065 хил. ха (или 38,4% от засетите площи), срещу житни и широколистни 257,820 хил. ха (22,6%) и срещу житни 57,538 хил. ха (5%). Общо третираните площи са 753,423 хил. ха (66,1%). При ечемика срещу широколистни плевели са третирани 49,405 хил. ха (31,1%), срещу житни и широколистни 19,956 хил. ха (12,5 %) и срещу житни плевели 2,850 хил. ха (1,7 %). Общо са третирани са 72,211 хил. ха (45,5 %)
Листни въшки - условията през месец април са благоприятни за масовото намножаване и вредна дейност на листните въшки. Ранната поява и сравнително високата им плътност и през тази пролет са предпоставка за поява и развитие на места на вирусни заболявания по есенните зърнено-житни култури. В отделни области на страната се наблюдава вредоносна дейност на неприятеля с плътност над прага на икономическа вредност (ПИВ). В областите Добрич, Плевен, Разград и Търговище са установени 10-15% нападнати от листната въшка растения. Пораженията са върху 255 000 декара, а третираните площи са 1 389 500 дка.
Обикновена житна пиявица
Топлото и сухо време през първата половина на месец април благоприятства за намножаването на неприятеля. Масова поява на възрастното е установена в почти всички области. Плътността към този момент е без икономическо значение от 1-10 бр./м2. Само в областите Благоевград, Пловдив и Разград на отделни полета е достигнат прагът на вредност от 15-43 бр./м. Нападнати са 68 000 хил. дка , а са третирани 565 300 дка.
Вредна житна дървеница
Продължава пролетната миграция на възрастните от местата на зимуване към житните посеви. Установени са възрастни във всички области. Честите колебания в температурните стойности и променливото време в края на месец април не позволиха дружно мигриране на неприятеля. Плътността е под ПИВ (0,2-2 бр./м). Към момента третиране на площи срещу неприятеля на площ 2 000 дка е извършено в област Стара Загора.
Пшеничен трипс
Вредна дейност на неприятеля е констатиран в област Варна, като плътността е под ПИВ.
Кафява и жълта листна ръжда
Констатирани са първи прояви на кафява листна ръжда. Спорите на патогена са разположени предимно по долните етажи на растенията. Степента на нападение е под ПИВ (3-4% нападната листна повърхност). Болестта се установява при 5-10% от обследваните полета в област Ямбол, като само там е достигнат ПИВ.
Мрежести петна по ечемик
Петна по долните листа на ечемика са установени в областите Добрич, Разград и Търговище. Плътността варира от 2% (под ПИВ до 10% (над ПИВ). Нападнати са 37 000 дка, а са третирани 78 100 дка.
Септориози по житните
Констатирано е нападение по пшеница предимно по долните етажи на растенията, без да е достигнат ПИВ в голяма част на страната. Петна с пикнидии по листата от 5-10% (над ПИВ) са установени в област Търговище. Повреди до 15% са отчетени в област Перник. В останалите области развитието на болестта е слабо. Нападнати са 277 000 дка, а са третирани 1 635 400 дка. В област Враца е извършено второ третиране на площ 8 000 дка.
Брашнеста мана
Констатирана е поява на единични пустули по долните и средни части на стъблата и листата в ранни и по-гъсти посеви. По част от обследваните посеви в областите Търговище и Ямбол нападението е около и над ПИВ (10-15% нападната листна маса). В останалата част от страната не е установено нападение над ПИВ.