Международна група учени установи как се е появило смъртоносната болест „кафява листна ръжда” по пшеницата, проучвайки нейния геном, съобщи електронното издание FarmingUK. Гъбичният щам Ug99 е следствие на рядкото явление на обмен на ядра на клетки на патогени без сливането им. Получава се хибридна патогенна форма, която е по-ефективна по отношение на степен на заразяването и съответно – по-опасна. Освен това в случая хибридният патогенен щам има и повече приемни организми.
Познанието за появата на патогена дава възможност за по-добро предвиждане за начина, по който той може да се промени в бъдеще, а учените ще могат по-успешно да определят устойчивите гени, които да селектиратт в сортовете пшеница, за да осигурят продължителна защита на селскостопанските култури от кафявата листна ръжда. „Тази информация ще има решаващо значение за разкодирането на генетичната основа и еволюцията на вирулентността на ръждата по пшеницата и за наблюдение на разпространението на причинителя й в световен мащаб”, заяви д-р Мелания Фигероа от австралийската Организация за научни и приложни изследвания в Общността на нациите.
Щамът на гъбичката на кафявата листна ръжда Ug99 е заплаха за търговията с пшеница в света заради способността му да поразява голяма част от масово отглежданите сортове. За пръв път е открит в Уганда през 1998 г. и описан през 1999 г. Оттогава през Африка той се разпространи към Близкия Изток, нанасяйки значителни щети на посевите с пшеница.