Калиевият нитрат (KNO3, познат още като калиева селитра), е калиева сол на азотната киселина. Неслучайно в градинарството се счита за универсален тор, защото повишава устойчивостта на разсада към неблагоприятни условия и вредители, подобрява имунитета към различни болести. Осигурява мощен растеж на надземните части на растенията и добро функциониране на кореновата система.
Подхранването се улеснява от факта, че калиевият нитрат е лесно разтворим във вода, съдържа високо количество калий (46%) и относително малко азот (13%).
Основната причина за подхранването на разсада с калиева селитра се крие в развитието на кореновата система. При обичайното подхранване само с азот се стимулира развитието на надземните части на разсада, но корените остават недоразвити. Именно това несъразмерно развитие на младите растения се елиминира при използването на калиев нитрат. Полезно е да се използва калиева селитра в малки дози при отглеждане на разсад за почти всички култури. Една чаена лъжичка е напълно достатъчна за 10 л вода, а в това количествено съотношение може да се използва и за листно подхранване. Отбележете обаче, че за зелевия разсад е препоръчително да не се използва калиевa селитра, а да се даде предпочитание на амониевия нитрат (NH4NO3).
При засаждане на разсада на постоянно място този тор се използва в по-високи дози, но с разсада трябва да бъдем внимателни и да не прекаляваме.
Калиевата селитра не съдържа хлор и е подходяща за култури, които не го понасят добре.
Разсадът може да се подхранва с калиев нитрат две седмици след поникването и 10-12 дни след пикирането.
При отглеждане на зеленчуци и декоративни растения на открито е най-добре да се внася по време на бутонизация и цъфтеж. След преустановяване на подхранването с азот, трябва да спрем включително и торенето с калиев нитрат.
Дозиране при подхранване с калиев нитрат
Важно при подхранването е да се поддържа оптимално ниво на хранителните елементи, защото не само недостигът, но и излишъкът от хранителни вещества се отразява негативно на растенията. За подхранване на декоративни растения са необходими 15 г (1 супена лъжица) на 10 л вода, а за зеленчукови култури – 25 г (5 чаени лъжички) на 10 л вода. При листно подхранване количеството е значително по-малко – 8 г (1,5 чаена лъжичка) на 10 л вода.
Препоръчително е да се разтвори предварително в малко количество топла вода и да се долее до необходимото количество. При необходимост може да се смесва с амониев нитрат, карбамид, калиев сулфат, калиев хлорид и пепел.