Манганът е важен елемент за правилния растеж и развитие на културите – необходим е за нормалното протичане на окислително-възстановителните процеси, дишането и фотосинтезата. Недостигът му се отразява по различен начин на растенията. Затова е важно как ще го внасяте с торовете като манганов суперфосфат, манганов шлам, калиев перманганат, Лебозол-Манган и др.
Калиевият перманганат постъпва в почвата не само като тор, но и за обеззаразяване. В качеството му на фунгицид се използва с профилактична и лечебна цел. Той наистина се справя успешно с редица възбудители на различни заболявания и почвени вредители, но с него може да се прекали лесно.
Достъпът на растенията до манган се определя от редица почвени фактори, но при никое друго хранително вещество този достъп не е в толкова ясно изразена зависимост от почвената реакция.
Лесно може да се стигне до предозиране на мангана, при което загиват не само патогените, но и полезните микроорганизми, като почвата деградира. Това негативно явление учените наричат ускорена деградация. То се проявява като влошаване на структурата, намаляване на биологичната активност, ограничаване на въздухо- и водообмена.
Почвата е жив организъм и не трябва да се отнасяме към нея бездушно. Независимо от това, колко важен е даден елемент за растенията, прекаленото вмешателство и предозиране от неправилни агропрактики може да доведе до загуба на цялата реколта. Така е и с мангана – той е много необходим на редица култури, но излишъкът може да предизвика сериозни поражения.
Важно е да знаем, че съдържанието на манган в киселите почви е много по-голямо и трябва да бъдем особено внимателни при торене и обеззаразяване, а при алкалните е минимално и едва ли можем да прекалим сериозно.
В този смисъл можем да кажем, че е по-добре да има недостиг, но не и излишък на манган.
Програма за опазване на почвите ще действа до 2030 г.
Излишъкът на манган се проявява много силно при оранжерийно отглеждане на домати. Младите и възрастните растения започват да увяхват без видими причини. Обичайното временно увяхване на листата преминава след поливане – до сутринта или вечерта растенията се възстановяват напълно. Мангановото отравяне на почвата не може да се овладее само с едно поливане.
Какво да правим ако сме прекалили с мангана?
Бързи мерки:
– многократно поливане с голямо количество вода;
– след водата се полива със слаб варов разтвор;
– използване на биостимулатор, с който се пръскат листата на растенията;
– след една или две седмици се подхранват растенията, защото водата е отмила част от хранителните вещества (основно азота);
– при тежки случаи на манганово отравяне се прибягва до подмяна на част от повърхностния слой на почвата (насипва се свежа пръст и отгоре пясък), защото манганът се натрупва там.
Можем да направим бърз тест, като заложим две проби с равен брой (не по-малко от 30) семена за покълване. При първата семената се поставят върху влажна кърпа, марля или филтърна хартия, а при втората се засяват в почва, взета под увяхващите растения. Ако при контролата (първата проба) семената покълнат нормално, изследвайте втората – при излишък на манган върховете на кълновете започват бързо да потъмняват. Този тест е много сигурен и доматите се нуждаят от незабавни мерки.