Начало » Новини » Страната
14.06.2019 г.

За месец са изтеглени и унищожени над 25 тона фалшива сол

Проверки на БАБХ през май
За месец са изтеглени и унищожени над 25 тона фалшива сол

sinor

За целия май инспекторите на дирекция „Контрол на храните” към Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) са проверили 13 117 мандри, месокомбинати, кланици, магазини и други обекти. Този път санкциите са големи, тъй като са иззети и унищожени 29 258 кг храни от животински и неживотински произход. От тях 25 017 килограма е солта, при която се оказало, че се разминава сериозно със съдържанието на калиев йодид, описан на опаковката.

Иззети са още 1 987, 5 кг куркума (с високо съдържание на олово и с произход Индия); 1 211 кг бланширани картофи, подправени с куркума; 991 кг храни от животински произход (агнешко, свинско и пилешко месо, месни продукти, месни заготовки и разфасовки, субпродукти, риба и млечни продукти) са с изтекъл срок на годност, без здравна и идентификационна маркировка, без придружаващи документи и етикети, неправилно съхранени или продавани в нерегламентирани обекти по чл. 12 от Закона за храните.

Близо 51,6 кг са козунакът и подправките с изтекъл срок на годност, без документи за произход, без етикет и партиден номер.

Количеството е иззето от производствени обекти, складове и магазини за търговия на едро и дребно, и заведения за обществено хранене. Част от изтеглените храни са били неправилно съхранявани, некоректно етикетирани и с изтекъл срок на годност, както и с констатирани несъответствия по Наредбата за специфичните изисквания за млечните продукти (продажба на имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко заедно с млечни продукти) и неотговарящи на изискванията за качество и контрол за съответствие на пресни плодове и зеленчуци (предлагане на плодове и зеленчуци без необходимите обозначения). Друга част от храните са без документи за произход и без здравна и идентификационна маркировка. 

За установените нарушения са издадени 654 предписания и са съставени 96 акта. В страната са затворени три обекта с временно преустановена дейност.

За месец са изтеглени и унищожени над 25 тона фалшива сол
10606
 

Последни материали
Виж
В язовир във Варненско заловиха нарушител при изваждането на хрилни мрежи
Извадиха поредните 550 метра бракониерски мрежи от бургаско езеро
Техни колеги обаче се отказаха заради субсидията за качествени плодове
Над 600 овощари от Кюстендилско искат обезщетение за измръзнала реколта
За нарушения при съхранение и за продукти без документи за произход
Спряха дейността на 2 обекта в София за търговия с храни на едро
С близо 39 млн. лв. се увеличава бюджетът за екоинвестиции по подмярка 4.2
Приемът ще бъде отворен до 4 юли
Отворен е втори прием по интервенцията за инвестиции в общинска инфраструктура
ДФЗ
Преведени са над 14,2 млн. лв. на 5 915 малки фермери
Свързани материали
Виж
Решение на Конституционния съд
Отпадат лесните разрешителни за изграждане на солари в нивите
Местните протестират
Фотоволтаичен парк върху 12 хил. дка ще остави без пасища животновъди в Средец
Архитектура и селски туризъм
ЕК ще оценява солницата в Провадия за връчване на знак за „Европейско наследство“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
В Румъния стартира втори прием на проекти програмата „Енергетика за селските райони”
WWF с анализ на потенциала за ВЕИ в нарушени и урбанизирани терени
България планира да добива 20 гигавата енергия от възобновяеми източници до 2050 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини