Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
14.02.2024 г.

Хибридните домати са забравили езика на предците си, за да предупреждават за врагове

Хибридните домати са забравили езика на предците си, за да предупреждават за врагове

Растенията произвеждат набор от химични вещества, известни като летливи органични съединения (ЛОС), които влияят на взаимодействието им с околната среда. Благодарение на тях, доматите също имат „свой език“, с който съобщават на своите събратя за различни събития, включително заплахата от врагове. В ново изследване учените сравняват способността за общуване между директните и съвременните хибридни сортове домати при атака от гъсеници.

Миризмата на окосена трева е един от характерните аромати на пролетта и лятото, но същевременно е един пример за начините, по които растенията сигнализират за нараняване. Тъй като представителите на растителното царство не могат да избягат от опасност, те са се научили да комуникират помежду си, използвайки химични сигнали. Растенията използват летливите органични съединения по различни причини: да подпомогнат подготовката на собствената си защита или да привлекат почвени микроби, които са полезни за растежа им. Например, когато гъсеници гризат листата на един домат, той веднага информира другите домати за опасността.

Изучаването на факторите, влияещи върху емисиите на летливи органични съединения, е от ключово значение за разбирането за здравето на растенията. В миналото са били събрани достатъчно данни за това как почвените микроби, като арбускуларните микоризни гъби или листогризещите гъсеници, могат да повлияят върху летливите съединения при различни директни сортове домати.

В ново проучване изследователи от Илинойския университет тестват комбинираното въздействие на всички тези фактори, използвайки четири сорта домати – два директни и два хибридни.

В предишни проучвания се разглеждат директни сортове домати, които се отглеждат традиционно и в големи мащаби. Новото проучване установява, че хибридните сортове домати са „забравили езика“ си и отделят много по-малки количества летливи вещества в сравнение с директните.

Направена е оценка на растежа и развитието както над земята, така и в почвата. Учените установяват, че доматените растения, които са свързани с гъбичките и живеят в симбиоза с тях, имат по-висока листна биомаса и по-сложна коренова структура.

Арбускуларните микоризни гъби създават партньорства с повече от 80% от сухоземните растения, при които гъбите извличат хранителни вещества от почвата в замяна на въглерод от растенията. Директните сортове домати се възползват повече от тази връзка, включително и повишен растеж, в сравнение с хибридите.

Хората сме склонни да мислим, че растенията са пасивни, но изследванията показват, че „зад кулисите“ се случват много неща, които предстои да разберем. Експериментите с домати показват, че те реагират активно и взаимодействат с околната среда, използвайки свой собствен език, който хибридите забравят.

Хибридните домати са забравили езика на предците си, за да предупреждават за врагове
6481
 

Последни материали
Виж
За Кампания 2023
ДФЗ преведе над 7,3 млн. лева на 725 биопчелари
Всички заявления трябва да имат статус Чакащо ръчно зареждане в ИСАК
До 13 август се подават електронни формуляри в СЕУ за Кампания 2024
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 26 юли – 1 август 2024 година
Сушата се завръща с високи температури
Обзор на Софийска стокова борса за периода 23-26 юли 2024 година
Трета седмица не помръдват котировките за зърно и слънчоглед на борсата
Съвети за градинаря
Причини за напукване на доматите и необходими мерки
Срещи с бранша
Днес и в понеделник ДФЗ ще плати субсидиите за биопчелари и биоживотновъди
Свързани материали
Виж
Кладоспориозата
Кафявата петнистост при доматите е болест на небалансираната технология
Практика
Правилното формиране на растенията повишава добивите
Комисия по стоковите борси и тържища
Вносните краставици са по-евтини от българските
Полезни съвети
Премахването на част от листата на доматите не трябва да бъде самоцелно
Борба с неприятелите
Памуковата нощенка е сериозен враг на доматите
Можем точно и лесно да определим дефицита на влага при оранжерийните домати
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини