Начало » Хоби земеделие » Малката градина
13.03.2025 г.

График за подхранване на разсада за домати

График за подхранване на разсада за домати

Основните хранителни елементи са азот, фосфор и калий. Дефицитът им е най-опасен за пълноценното развитие на растенията, а в случая – за отглеждане на здрав разсад. Влияние върху развитието на доматите оказват също много микроелементи и навременното подхранване е от голямо значение във всички фази на растеж на разсада.

Използването на еднотипни монокомпонентни торове е погрешно, а създаването на балансирана и разнообразна „диета“ е най-важна за отглеждане на здрави, силни, активно цъфтящи и плододаващи доматени растения. Навременното отчитане на симптомите на дефицит, с които те сигнализират за беда, е друг важен фактор.

За подхранването на разсада има много мнения и се предлагат различни схеми за внасяне на хранителните вещества. Повечето специалисти препоръчват на етап разсад доматите да се подхранват три пъти.

Първото подхранване, ако разсадът расте в беден субстрат, може да се извърши след появата на два истински листа.

Второто – 10-12 дни след първото или 8-10 дни след пикиране.

Третото се прави 10-14 дни след второто.

Някои градинари подхранват и четвърти път – 5-7 дни преди планираното засаждане на постоянно място, но това не е наложително.

Първо подхранване

В началото на своето развитие доматите имат голяма нужда от фосфор, който е отговорен за растежа на здрава и силна коренова система. Задължително се нуждаят и от азот, който подпомага израстването на надземната зелена част.

Правилната подготовка на почвата за сеитба ще помогне да се осигурят на растенията необходимите хранителни вещества в началото на техното развитие. За обогатяване на почвата се използват следните минерални торове: амониев нитрат (1 чаена лъжичка на 10 л обем почва), суперфосфат (2 супени лъжици на същия обем), калиев сулфат (1 супена лъжица).

Това подхранване не се прави, ако семената са засети в торфени таблетки.

Органичните компоненти, внесени в субстрата, трябва да се дезинфекцират. За улесняване на младите растения да извличат хранителните вещества от почвата, може да се внесат и полезни бактерии (разтвор на Фитоспорин-М или друг подходящ препарат).

Второ подхранване на разсада

Ако се прилага технология на пикиране, тогава второто подхранване се прави 8-10 дни след това, когато разсадът започне да се развива активно. Тази процедура е предназначена да осигури на младите растения пълен набор от хранителни вещества, минерали и витамини. Разсадът, който е получил подкрепа на този етап, ще стане силен, здрав и ще образува добра коренова система и красиви листа.

Ако семената не са засети в общи контейнери и не се налага пикиране, тогава това подхранване се прави след формиране и развитие на третия истински лист. При засяване в торфени таблетки това е първо подхранване.

Препоръчително е да се използват готови комплексни торове, предназначени за разсади, като се спазват препоръките на производителя, но в никакъв случай не трябва да се увеличават количествата. Концентрацията на разтвора може да се променя само в посока намаляване.

Може да се използва и NPK 20:20:20, като максималната концентрация е 0,5 супена лъжица на 5 л вода.

Трето подхранване на разсада

Третата процедура за торене на разсада се извършва не по-рано от 10-14 дни след предишната. За това подхранване може да се използва специализиран тор за разсади или NPK в предходната концентрация разтвор (0,5 супена лъжица на 5 л вода). Препоръчва се всяко растение да се полее с около 100 мл от работния разтвор.

Торенето трябва да се извърши след предварително поливане, защото така кореновата система ще абсорбира постепенно хранителната течност и няма да се повреди. Също така е необходимо да се гарантира, че върху повърхността на почвата в контейнера няма образувано белезникаво покритие, което обикновено е сигнал за излишък на минерални вещества.

Полезно е към почвата да се добавят и органични вещества (вермикопост, компост, пепел и др) или се използват инфузии за поливане. Те ще бъдат допълнение към основното подхранване, ако разсадът забави развитието си или се появят симптоми на хранителен дефицит.

График за подхранване на разсада за домати
100222
 

Последни материали
Виж
Предприятията от бранша минават от слънчоглед на рапица
Преработватели на маслодайни култури се оплакват от недостиг на суровини
Взети са проби от обяда, вечерята и външен обект за продажба на пици
Изследват персонала на хотел в Сандански след симптоми за натравяне у деца
Стадата с положителни проби ще бъдат унищожени
В Гърция откриха 3 нови огнища на шарка по овцете, включително близо до България
По закон застрахователите изплащат само щети, причинени след 19 април
Загубите от измръзналите овошки в югоизточна България са 600-800 лева на декар
Полезни съвети
Мит или истина е употребата на захар за подхранване на разсада
Седмица преди официалния краен срок за Кампания 2024
Преведоха близо 47 милиона лева по 4 био и агроекологични интервенции
Свързани материали
Виж
Азот, фосфор, калий – признаци за недостиг или излишък при разсада
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини