При днешната извънредна среща с две от браншовите организации на оранжерийните производители заместник-министърът на земеделието Тодор Джиков е представил механизми за подпомагане, така че през пролетта на следващата година да има пресни български зеленчуци на пазара. Проблемът е обсъждан с ръководствата на Българската асоциация на производителите на оранжерийни продукти и Националната асоциация на оранжерийните производители.
В най-кратък срок е необходимо да се намери начин за предоставяне на целева помощ за отопление на оранжериите, е посочил Джиков. И е добавил, че за целта ще се водят разговори с Българската банка за развитие за разработване на специална кредитна линия, по която да се отпускат средства за покриване на конкретните финансови нужди на фермерите за отопление.
Основен проблем пред бранша е липсата на точна дефиниция за отопляеми оранжерии, посочиха от бизнеса. Тодор Джиков информира, че експертите работят за нейното определяне и вече има обсъждани възможности за регламентиране. „Трябва да има разграничение между отопляеми и неотопляеми оранжерии“, обясни той. И уточни, че освен за включване на тези изисквания, ще се работи и за повишаване на контрола.
Ще бъде подготвена и методика за установяване на датата на засаждане, разясни заместник-министърът.
По време на срещата бе коментирана и възможността за поставяне на горна граница на цената на природния газ, по примера на въведеното ограничение за електроенергията за бизнеса. Но тази тема трябва да се обсъжда съвместно с ресорните институции.
Представителите на бизнеса са откроили липсата на работна ръка като една от водещите трудности, пред която са изправени. Според тях, ако сега оранжериите спрат да работят и наетите бъдат освободени, през следващия сезон няма да има достатъчно брой хора, които да покрият нуждите на бизнеса.
Тодор Джиков информира, че със сътрудничеството на Министерството на труда и социалната политика се обмислят начини за облекчаване на процедурите за наемане на работници, което ще повлияе за решаването на този проблем. Нужно било разработването на специални социални програми с цел атрактивност в бранша.
Заместник-министър Джиков представи ставките и подпомагането, което ще получат производителите през следващата година.
„Намирането на удачно решение за изграждане на фотоволтаични системи и акумулаторни устройства за съхранение на ток, с цел автономност при оранжериите, е задача номер едно на служебния кабинет в посока разработване на мярка за кандидатстване със съответния грант, лесно администриране и получаване на съответните разрешителни от отговорните институции“, каза заместник-министър Джиков.