Начало » Новини » Коментари
12.02.2024 г.

Фермерското споразумение ще реши с десетилетия нерешени проблеми

На фона на разделението на бранша, за което някои употиро работят
Фермерското споразумение ще реши с десетилетия нерешени проблеми

Снимка: sinor.bg

Соразумението, което днес представителите на Българската аграрна камара (БАК) ще подпишат с министър председателя Николай Денков, със сигурност работи в полза не само на членовете от камара, но и на хилядите малки и средни производители от другите браншови организации, които по необяснима причина не получават пълна и истинна информация от лидерите си за хода на досегашните преговори. В същото време същите тези лидери готвят от утре продължение на протестите, странно премълчавайки факта, че част от исканията им (особено по отношение на Зелената сделка) са поставени за разрешение в днешното споразумение, но за изпълнението е нужно време, защото зависи от бъдещите договорки между правителствата в ЕС с Еврокомисията и останалите европейски институции.

В споразумението е записано, че България ще настоява за дерогацията на ДЗЕС 6,7,8 и за тази стопанска година, което по същество е пред договаряне и на ниво ЕС.„Българската държава ще отстоява и позиция, с която да защити интересите на българските стопани за търговията с Украйна“ и това се подчертава дебело в документа. Страната ни поставя важни предложения и по линия на Зелената сделка, посочиха от БАК. Министър председателят е поел отговорност при съставяне на бюджета на МЗХ за следващата година да се вземе предвид всички нужди на земеделските производители преди окончателното му приемане в НС, като това обществено обсъждане също ще бъде записано вътре!

НАЗ: Разграничаваме се от другите протести 

Колкото до останалите важни финансови искания не само за зърнопроизводството, но и за уязвимите сектори – животновъдство, производството на плодове и зеленчуци и др. в споразумението от днес е записано, че кабинетът ще осигури до 31 март нужния бюджет за изплащане на ставките от 1-ви транш по т.нар. „украинска помощ“, като ставките ще бъдат същите като през 2023.

По отношение на украинските компенсации за зърнопроизводителите са поставени тавани за едно стопанство, което е важно на фона на ограничения национален бюджет. За стопанствата с до 3 хил. дка, чиито ставки са по 20 лв. на дка и ще се превеждат на два транша, таванът за една ферма е 60 хил. лв. Таванът за стопанствата с над 10 хил. дка е 100 хил. лв., като помощта ще се отпусне само за притежаваните до 10 хил. дка.

Припомняме, че до 3 000 дка ставката е 20 лв/дка (10 лв. до 31 март и 10 лв. до 30 септември); от 3 000 дка до 6 000 дка - 10 лв/дка ( 5 лв. до 31 март и 5 лв. до 30 септември); от 6 000 дка до 10 000 дка - 5 лв/дка ( 2,5 лв. до 31 март и 2,5 лв. до 30 септември). Вторите траншове ще се преведат само ако Еврокомисията удължи това компенсиране и след 30 юни тази година.

Активно ще се работи и по законодателството, което би сложило ред в досегашните поземлени отношения – след като миналата седмица едноименният комитет дискутира предложенията за промени Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, за днес следобед е насрочено ново заседание, на което се очаква окончателно да се одобрят клаузи от разделите „Споразумения за масиви за ползване по чл. 37в от ЗСПЗЗ“; Споразумения за масиви за ползване по чл. 37ж от ЗСПЗЗ“; Разпределение на пасища, мери и ливади по чл. 37и от ЗСПЗЗ“; „Провеждане на търгове за отдаване под наем или аренда на обработваеми земи от ДПФ по реда на чл. 24а от ЗСПЗЗ“, както и правилника за прилагането му.

В днешното споразумение с кабинета ще бъде записано, че в срок до края на февруари ще бъде подписана втора част с концепция за всеки закон ( с изключение на тези, които вече са пред завършване) като бъде точно и конкретно описано какво ще се промени и с каква цел! Като тази втора част на споразумението ще съдържа ясна политическа отговорност за тези промени! Става въпрос за законите за арендата, за браншовите организации, за Аграрната камара, за търговията с храни, за кооперативите, за земеделските кооперации

Другите важни теми, по които работата е пред завършване, това са промените в Стратегическия план, взимането на пробите за самоконтрол и изискванията на нитратната директива, съобщи Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

Фермерското споразумение ще реши с десетилетия нерешени проблеми
11678
 

Последни материали
Виж
През септември ще има прием за сътрудничество в късите вериги на доставка
С близо 500 млн. евро по Стратегическия план ще подпомагат насърчаването на фермерите към сдружаване
Вносът расте с близо 7%, експортът е на минус 3
Силен ръст в износа ни на алкохол, тютюн, храни и животни на фона на общ спад
Изтъкнаха причини и предложиха мерки за подобряване на положението
Пчеларите предупредиха за тревожно висока смъртност при пчелите у нас
По интервенции за подпомагане на площ и за животни за Кампания 2025
Официално отпадна санкцията за закъснение при подаване на заявления
С участието на Националната асоциация на тютюнопроизводителите-2010
Американски гигант избра България за изпитване на сортове тютюн
Големият проблем остава себестойността на продукцията при ниски изкупни цени
Валежите напоследък подобриха положението на зърнопроизводителите
Свързани материали
Виж
Доставката на партида фуражна бе договорена с частно споразумение
Южнокорейски мелници закупиха на търг хлебна пшеница от САЩ
Решения на Министерския съвет
България ще продължи да доставя вода за напояване за гръцките фермери
В четвъртък ЕП ще разглежда споразумението с Меркосур предвид опасенията на стопаните
Европейският млечен борд: Меркосур е реална заплаха за европейския фермер
Писмо до МЗХ
От НАЗ алармират за рискове от споразумението между ЕС и Меркосур
Преговори
Фермери в ЕС се опълчват остро срещу споразумението за внос от държавите в Меркосур
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини