По повод проведената вчера среща между председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и президента на САЩ Доналд Тръмп за предстоящото споразумение за митата и търговията на Общността и Съединените щати, ще цитираме част от изявлението на фонд дер Лайен. Тя оприличи договорката като документ, който „създава сигурност в несигурни времена“, защото „носи предсказуемост за гражданите и бизнеса от двете страни на Атлантика“.
Стойността на търговята между двете най-големи икономики в света е в размер на 1,7 трилиона долара годишно. „Заедно сме пазар от 800 милиона души и съставляваме почти 44% от световния БВП. Само няколко седмици след срещата на върха на НАТО, това е вторият стожер, който потвърждава трансатлантическото партньорство“, обясни още председтаелят на ЕК.
Договорката е за единна ставка от 15% мита за по-голямата част от износа на ЕС и ще се прилага в повечето сектори, включително автомобили, полупроводници и фармацевтични продукти. Тези 15% са таван, в който е включено всичко, т.е. няма да има надвишаване.
„Днес също се договорихме за нулеви мита върху редица стратегически продукти. Това включва всички летателни апарати и компоненти, определени химически вещества, генерични лекарства, оборудване за полупроводници, определени селскостопански продукти, природни ресурси и критични суровини. Ще продължим да работим, за да добавим повече продукти към този списък“, посочи фонд дер Лайен.
Ще се увеличи енергийното сътрудничество, като Европа ще купува енергийни ресурси от САЩ. Руският газ и нефт ще бъдат заменени със значителни покупки на американски втечнен природен газ, нефт и ядрени горива.
Американските чипове за изкуствен интелект ще помогнат да задвижат нашите гигафабрики за изкуствен интелект и ще помогнат на САЩ да запазят технологичното си предимство. В същото време ще дадем по-добър достъп на американски продукти на европейския пазар. Това ще бъде от полза за европейските потребители и ще направи нашите бизнеси по-конкурентоспособни. Това споразумение предоставя рамка, от която ще продължим да намаляваме митата за повече продукти, да адресираме нетарифните бариери и да си сътрудничим по икономическа сигурност. Защото когато ЕС и САЩ работят заедно като партньори, ползите са осезаеми и за двете страни, обясни още председателят на ЕК.
Не вмсички лидери в ЕС обаче посрещнаха с одобрение договореното между двамата лидери на 27 юли.
Френският премиер Франсоа Байру нарече 27 юли „мрачен ден“ за Европа, защото САЩ налагат 15-процентни мита за европрейското производство.
"Това е мрачен ден, в който съюз от свободни народи, обединили се, за да отстояват своите ценности и да защитават интересите си, реши да се подчини", написа френският премиер в социалната мрежа "Екс" (X), предаде в. „Монд“, цитиран от БТА.
По-рано днес делегираният министър по европейските въпроси Бенджамин Адат също разкритикува споразумението, определяйки го като „небалансирано“.“Търговското споразумение, договорено от ЕК със САЩ, ще донесе на икономическите субекти, заплашени от ескалацията на американските мита, временна стабилност, но то е небалансирано", написа той в социалната мрежа "Екс". Бенжамен Адад предупреди за риск от остъпление на европейците, ако те “не се събудят".
Френският делегиран външен министър Лоран Сен Мартен беше още по-остър в изявлението си. Той призова за възстановяване на баланса. И добави , че лично той „не иска да се спираме на това, което се случи вчера. Това би означавало да приемем, че Европа не е икономическа сила и най-вече, че зад това стои политически залог", каза той. "Сила ли е ЕС? Ако искаме отговорът да е положителен, тогава не трябва да се примиряваме с тази ситуация", заяви министърът, който също счита споразумението за "небалансирано".
Той очаква секторът на спиртните напитки в страната да бъде изключен от рамковото търговско споразумение между Европейския съюз и САЩ.
На противоположна позиция обаче е италианският министър-председател Джорджа Мелони, която одобрява постигнатото споразумение между Съединените щати и Европейския съюз.
„Винаги съм смятала и продължавам да мисля, че влошаването на търговските отношения между Европа и Съединените щати би имало непредсказуеми и потенциално опустошителни последици“, добави тя, като подчерта, че все още не е достатъчно запозната с подробностите по споразумението. „Ще трябва да работим още по споразумението, защото онова, което беше подписано вчера, е принципно и правно необвързващо", уточни Мелони. „Все още има противоборство. Например, трябва да проверим какви са възможните изключения, особено за някои селскостопански продукти“, смята италианският премиер.
„Липсват редица елементи и не знам за какво говорим, когато говорим за инвестиции, търговия с газ и т.н.“, допълни тя. „Няма да дам оценка, докато не разполагам с ясни данни“, заключи Мелони, цитирана от БТА.
БТА цитира изказване и на руския външен министър Сергей Лавров, цитиран от ТАСС, който пророкува, че „търговското споразумение между САЩ и Европейския съюз ще стане причина за по-нататъшна деиндустриализация на Европа.
"Ясно е, че този подход ще доведе до засилване на деиндустриализацията на Европа, до пренасочване на инвестициите от Европа в САЩ, и това ще е много силен удар - преди всичко при цените на енергоносителите, в отлива на инвестиции от европейската промишленост, от европейското селско стопанство", отбеляза Лавров на форум в Московска област.
Диалогът между Москва и администрацията на американския президент Доналд Тръмп показва, че в западните страни все още има разумни хора, каза министърът.