Начало » Новини » Света

Копа и Коджека настояват Европарламентът да отхвърли споразумението ЕС–Меркосур

Синор.БГ / 04.09.2025 г.
Копа и Коджека настояват Европарламентът да отхвърли споразумението ЕС–Меркосур

В позиция на Копа и Коджека публикувана вчера се посочва, че фермерските организации вземат под внимание вчерашното предложение на Комисията за ратифициране на споразумението за партньорство между ЕС и Меркосур и придружаващия го план за въвеждане в действие на двустранния защитен механизъм. Макар тази инициатива да изяснява някои аспекти на прилагането на защитните мерки, фермерите остават критични въпроси относно това как такъв едностранен правен акт ще бъде гласуван, приложен и приет от страните от Меркосур като обвързващо задължение от страна на Комисията.

Освен това, опасения на фермерските организации остават непроменени – по-специално различията в производствените стандарти и предизвикателствата пред устойчивостта, които представляват основния и нерешен проблем на това споразумение. Комисията може да настоява, че е „изслушала земеделските производители“, но фактите ясно показват, че селското стопанство на ЕС продължава да бъде третирано като разменна монета в търговските преговори.

Същият модел, който се наблюдава в неотдавнашното споразумение със САЩ, рискува да се повтори в текущите търговски преговори с други трети страни. Чувствителните селскостопански сектори, които вече са под натиск, рискуват да понесат непоносими кумулативни последици.  

Натискът за ратификация идва в момент на голяма несигурност в европейската селскостопанска политика. Ключови решения за бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП) и многогодишната финансова рамка (МФР) все още не са взети. Въпреки това Комисията вече обещава „предпазна мрежа“ за споразумението между ЕС и Меркосур — гаранция, която не е надеждна и само добавя към съществуващата неясна ситуация.

В позицията се казва още: „Ние сме дълбоко загрижени и от предвидения от Комисията процес на ратификация с подхода „разделено споразумение“. Търговията наистина е изключителна компетентност на ЕС, но заобикалянето на националния парламентарен контрол върху такова политически и икономически чувствително споразумение подкопава демократичната легитимност и се равнява на политическо налагане. Предвид първоначалния мандат за преговори и далекосъщите последици за европейското селско стопанство, националните парламенти също трябва да бъдат консултирани.

Чувствителността на нашия сектор, усилията за устойчивост, производствените стандарти и доверието на гражданите трябва да бъдат напълно зачитани и защитени. Това споразумение не отговаря на тези изисквания. Ето защо призоваваме Съвета и членовете на Европейския парламент да отхвърлят предложението на Комисията.“

Копа и Коджека настояват Европарламентът да отхвърли споразумението ЕС–Меркосур
2979
 

Последни материали
Виж
Към 2380 фермери са преведени 58,4 млн. лв.
Преведени са субсидиите за био растениевъди – утвърдени и в преход
В област Ловеч ще има 47 генератора
Нов команден пункт за градушки с 28 ракетни площадки се открива в Славяново
Приоритети за чувствителни сектори и аграрни обединения
Готови са насоките за интервенциите за преработка за над 305 млн. евро. Прием - януари
Пилешко, яйца, зехтин, бобови ще се търсят повече
Доклад на ЕК за пазарите до 2035 г.: Производството на свинско месо и вино ще намалее
Нови правила ще улесняват фермерите
ЕП с ключови промени за фермерите: Дори неорана, земята няма да променя предназначението си след 2026 година
Пресконференция
Полша няма да коленичи пред Меркосур, иска компенсация за всеки тон продукция
Свързани материали
Виж
ЕК трябва да реагира, ако вносът се увеличи с 5%
Приет е проекторегламент за защитни механизми при аграрния внос от Меркосур
Копа и Коджека: Меркосур предава европейските фермери, работници, потребители и околната среда
ЕК написа нов регламент
Брюксел с план за защита на земеделците от евтин внос от Меркосур
Позиция на „Копа и Коджека“
Бездната между ЕС и фермерите расте заради натиска по споразумението с Меркосур
ЕК представи на евродепутатите проектоспоразумението
С Меркосур износът на земеделски стоки от ЕС ще нарасне до 50 процента, съобщи Еврокомисията
Франция, Италия и Полша искат защита за агросекторите си
ЕК ще публикува днес търговското споразумение с МЕРКОСУР
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини