В неделя ще се съберем, за да прецизираме всички текстове по споразумението и в понеделник да го разпишем, обяви в предаването „Панорама“ по Българската национална телевизия министърът на земеделието и храните Кирил Вътев, малко след като стана ясно, че протестите на земеделските производители ще бъдат прекратени от началото на следващата седмица, съобщи Българската телеграфна агенция.
Проблемът е, че българските зърнопроизводители са засели скъпа реколта през 2022 година и са ожънали скъпа реколта през 2023 година, като в същото време в световен мащаб цените са се сринали заради свръхпроизводство на зърно, обясни Вътев. Той изтъкна, че зърнопроизводителите досега не са се възползвали от подпомагане по мярката за преодоляване на последиците от войната в Украйна.
Държавата е наясно, че счетоводно погледнато зърнопроизводителите не могат да докажат загуба, но ако проследим реколтата, засята през 2022 г. и прибрана през 2023 г., разходите, направени за нея по сеитба, торене, всички операции и накрая жътва са по-високи от цената, която получават в момента за зърното, посочи министърът. В този смисъл фермерите наистина за тази реколта, която обхваща 2 счетоводни години, са на загуба и ние това искаме да докажем, обясни той.
Вътев определи постигнатото споразумение като „успокояване на положението“.
Най-сериозният проблем в българското земеделие е липсата на напояване, но проблеми има и в поземлените отношения, в отношенията, свързани с арендите, в начина, по който се отдават на търг площите за земеделски стопани, смята той.
Според него е нужен дългосрочен план за действие в земеделието, в който трябва да се вземат предвид климатичните промени. Нужна е дългосрочна прогноза с метеоролозите и да се преразгледат не само видовете, които трябва да оглеждаме, но и отделните сортове, предлага министърът.
По повод предстоящата ротация той сподели, че ако бъде поканен, ще остане на поста си и в новия състав на кабинета.