Начало » Новини » Страната
24.06.2025 г.

Нови правила ограничават стопаните да използват и продават собствените си семена

Ще изчезне ли лимеца от нашата трапеза?
Нови правила ограничават стопаните да използват и продават собствените си семена

Съществуващите в момента директиви в ЕС позволяват без ограничения продажбата на семена от редки сортове зърнени култури, зеленчуци и плодове. По този начин земеделските производители разполагат с прост и неусложнен начин да се сдобият със семена от тези редки сортове и видове и да ги предложат за храна без излишни изисквания. Сега обаче това ще се промени с един замах: Според настоящите планове на председателстващата ЕС страна Полша дори рядко отглежданите растителни видове ще бъдат обект на нов строг регулаторен режим.

Ще допуснете ли тези древни и местни култури да изчезнат от нашите полета и храна?

Ние, от Сдружение АГРОЛИНК призоваваме българското правителство да допринесе новият регламент относно растителния репродуктивен материал (РРМ) да защитава правата на земеделските стопани да съхраняват, използват, обменят и продават собствените си семена и РРМ. От съществено значение е да се предприемат важни стъпки, за да се гарантира динамичното опазване и управление на биологичното разнообразие, особено на култивираните растения, както в ЕС, така и извън него, като се отчитат трансграничните последици от законодателството на ЕС.

Обменът на семена е крайъгълен камък на продоволствената сигурност, биоразнообразието и културното наследство и като такъв е защитен от Декларацията на ООН за правата на селяните (UNDROP).1 В продължение на хилядолетия фермерите, а напоследък и градинарите, са запазвали и споделяли своите семена, адаптирайки културите на местно ниво и развивайки огромно агробиоразнообразие. Тези децентрализирани, нетърговски системи остават от съществено значение и днес - за запазване на редки и устойчиви на климата сортове, за насърчаване на колективни и социални иновации, хранителни култури и поддържане на поминъка в селските райони. Чрез равнопоставен обмен на семена земеделските стопани могат да отглеждат сортове, адаптирани към техните местни условия на отглеждане, като в замяна допринасят за насърчаване на разнообразието в стопанствата и икономическото възстановяване.

Биоразнообразието на културите вече е намаляло значително през последните десетилетия, което оказва сериозно влияние върху дългосрочната устойчивост на нашите земеделски системи, особено в условията на климатични рискове. Във връзка с това е от съществено значение да се обърне тази тенденция, като се подкрепят разнообразието и устойчивостта в стопанствата, а не се ограничават. Прилагането на универсални правила, предназначени за търговската търговия със семена, може да подкопае тези ръководени от селяните системи за семена и дейности за опазване. Свръхрегулирането рискува да измести на заден план тези, които опазват генетичното разнообразие в полетата и градините, изграждайки устойчиви хранителни системи от нулата. От друга страна, законодателството трябва да признава съществуването на различни земеделски системи с различни нужди и като такива да дава възможност за обмен между земеделските производители, като се отчита, че това не застрашава целостта и функционирането на търговския пазар на семена.

Регламентът за PRM играе решаваща роля в оформянето на бъдещето на практическите действия за запазване и устойчиво използване на агробиоразнообразието, което от своя страна ще определи бъдещето на хранителния суверенитет. Затова ви призоваваме да:

- да гарантирате обмена на ПРМ между земеделските производители, включително подходяща финансова компенсация, в съответствие с Международния договор за растителните генетични ресурси за прехрана и земеделие и Декларацията за правата на селяните (UNDROP), в които са залегнали правата на земеделските производители да съхраняват, обменят, продават и използват собствените си семена.

- Изключва се обменът на семена между земеделски производители, който се извършва в контекста на тяхното селскостопанско производство - с оглед на динамичното управление и отглеждане, а не с цел продажба от обхвата на регламента, за да се гарантира, че административните и фитосанитарните правила са адаптирани към тези системи на отглеждане (т.е. подчинени на правилата за селскостопанско производство).

- При липса на изключване от обхвата, най-малкото да се осигури неограничен обмен между земеделските производители чрез текстове, зачитащи правото на земеделските производители на семена.

- Отхвърляне на географските ограничения за обмен на семена между земеделските производители, както е предложено от Съвета, което би ограничило разнообразието на семена и способността на земеделските производители за адаптиране.

- Гарантирайте, че количествените ограничения отразяват действителните нужди на земеделските стопани, за да се осигурят устойчиви земеделски системи и запазване на агробиоразнообразието.

- Гарантиране на достъпа до разнообразни РРМ - включително традиционни сортове и общоизвестни сортове плодове, органичен хетерогенен материал и сортове за съхранение - без непропорционални регулаторни бариери.

- И в по-широк план, да приведете регламента в съответствие с целите на ЕС в областта на биологичното разнообразие, климата и устойчивостта.

Това е историческа възможност да се подкрепят земеделските стопани в адаптирането им към изменението на климата и изграждането на дългосрочна дългосрочна устойчива агрохранителна система. Нека гарантираме, че бъдещето на семената ще остане разнообразно, децентрализирано и демократично.

Предложение за регламент за предлагане на пазара растителен репродуктивен материал Proposal for a REGULATION OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL on the production and marketing of plant reproductive material in the Union, amending Regulations (EU) 2016/2031, 2017/625 and 2018/848 of the European Parliament and of the Council, and repealing Council Directives 66/401/EEC, 66/402/EEC, 68/193/EEC, 2002/53/EC, 2002/54/EC, 2002/55/EC, 2002/56/EC, 2002/57/EC, 2008/72/EC and 2008/90/EC (Regulation on plant reproductive material)

Нови правила ограничават стопаните да използват и продават собствените си семена
68521
 

Последни материали
Виж
Решения на Министерския съвет
Чиновниците в МЗХ и ДФЗ, чиито заплати се плащат по техническата помощ, ще работят до 2027 г.
Решения на Министерския съвет
За пенсиониране на стария състав на КЗК бюджетът отпуска нови 445 хил. лв.
Европейска комисия
До 6 октомври се дават идеи за регламента за държавните помощи
Общо 28 имота на предприятията отиват на търг
Тахов обясни защо се продават фазанария и разсадник на Североизточното горско предприятие
Проекторамката за бюджета на ЕС до 2034 г.
Днес – бюджетна рамка за ЕС и протести, на 18 юли – среща с „Копа и Коджека“
Пшеницата поскъпва в черноморския регион
Свързани материали
Виж
И двете са на ръба
Две дружества към МЗХ се сливат. Задлъжнялото „Врана“ поглъща губещото „Сортови семена-Елит“
Съветът на ЕС реши днес
Семена от Украйна и Молдова вече ще се предлагат на пазара на ЕС
У нас се намира най-голямата семенна генетична банка в югоизточна Европа
МЗХ ще подкрепя опазването на разнообразието на сортовете зеленчуци и овошки
Предстоящо
На 12 април в Елин Пелин се организира Фестивал на семената
Бюджетът е същият като през 2024 г.
1,2 млн. лева утвърди ДФЗ за производството на качествени семена и посадъчен материал
Полезни съвети
Оптимални температури за покълване на семената
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини