Начало » Новини » Коментари
14.12.2023 г.

Нова дирекция “Хидромелиорации” поема проблемите с напояването

Първи стъпки към промени
Нова дирекция “Хидромелиорации” поема проблемите с напояването

sinor.bg

До 10 януари 2024 г. ще се обсъждат важни промени в структурата на Министерството на земеделието и храните, с които се създава нова дирекция „Хидромелиорации”. Тя ще замени досегашната „Хидромелиорации, инвестиционна политика и концесии“, като досегашният отдел „Инвестиции, концесии и хидромелиорации“ ще бъде закрит. Това гласи проектопостановлението на Министерския съвет за изменение и допълнение на нормативни актове на Министерския съвет, което ще влезе в сила от следващата година.

Целта на промените са да се въведат важни политики, свързани с експлоатацията, изграждането, реконструкцията и модернизацията на водностопанските системи и съоръжения, за хидромелиоративни системи и съоръжения и за предпазване от вредното въздействие на водите извън границите на населените места, която се осъществява от министъра на земеделието и храните, четем в мотивите към проекта.

Към момента според Закона за водите структурите към Министерството на земеделието и храните стопанисват цели 629 язовира. От тях 19 са значимите комплексни язовира, други 6 са резервните (ретензионни). „Напоителни системи“ поддържа 155 язовира; а цели 432 се стопанисват от „Земинвест“ ЕАД. Други 17 язовира са към горските предприятия. Язовирите имат изключително значение в извънредни ситуации. Очакваните продължителни периоди на засушаване обаче, в съчетание с все по-честите и по-тежки наводнения, ще доведат до нарастваща несигурност на селскостопанската дейност в България. Затова и целта на министерството ще бъде да въведе промени в начина на управление на тези язовири, така че хидромелиоративният сектор да генерира значителни ползи както за селскостопанската общност, така и за по-широки кръгове от обществото, четем в мотивите към постановлението.

Досегашният анализ на административната структура показва, че от 2010 г., когато с постановление 95 на Министерския съвет беше закрита Изпълнителната агенция по хидромелиорации към министъра на земеделието и храните, в която работеха 84 експерти, и беше създадена дирекция „Хидромелиорации“ само с 11 щатни бройки.

През 2014 г. страната ни подписва с Международната банка за възстановяване и развитие Споразумение за предоставяне на консултантски услуги за укрепване на конкурентоспособността на селското стопанство и изготвяне на проектостратегии за устойчиво управление в хидромелиоративния сектор. Ангажимент на банката е да изготви документи за преструктуриране и повишаване на ефективността в напояването. Още тогава е подготвен проект на Обща стратегия за управление и развитие на хидромелиорациите и защита от вредното въздействие на водите до 2030 г.

От 2014 г. до 2020 г. обаче никой от властта не прави съществени промени в посока за възстановяване на хидромелиоративната структура. Колкото до администрацията, в МЗХ непрекъснато се правят козметични промени в дирекцията, отговаряща за напояването, като последно щатните бройки са били 28. В Националната програма за развитие БЪЛГАРИЯ 2030, приета с Протокол № 67 на Министерския съвет от 02.12.2020 г. (т. 25) се предвижда чрез комплекс от дейности, насочени към инвестиции в хидромелиорациите, да се подобрят и развият системите за напояване и отводняване на земеделските земи във връзка с адаптирането на земеделието към климатичните промени. Всички сме свидетели как ковид пандемията и последвалата политицеска криза смаза и последните надежди на земеделските производители за реални промени.

Към настоящия момент, от съществуващата дирекция „Хидромелиорации“, в отдел „Инвестиции, концесии и хидромелиорации“ са останали едва двама експерти, като настоящата численост и професионална квалификация на служителите в отдела е крайно недостатъчна за изпълнение на дейностите ефективно, качествено и в срок, се посочва в мотивите за новото преструктуриране. С цел повишаване административния капацитет и предвид спецификата на дейността и компетентностите, които следва да притежават служителите за изпълнение на основните дейности, е необходимо да се привлекат необходимия брой експерти с образование по хидромелиоративно и хидротехническо строителство, геодезия и земеустройство.

В новата дирекция „Хидромелиорации“, която ще бъде създадена, се планира числеността на персонала да бъде от 15 щатни бройки. Осем от тях и сега работят в отдел „Инвестиции, концесии и хидромелиорации“, който ще бъде закрит. За да се попълни капацитетът, от МЗХ предлагат прехвърляне на щатни бройки от Националната служба за съвети в земеделието и от дирекциите „Идентификация на земеделските парцели“ и „Правни дейности и законодателство на Европейския съюз“ в министерството.

От администрацията на Министерския съвет обаче дават следното становище по исканото преструктуриране. Публикуваме го без съкращения.

„Напомняме, че при промени в щатната численост, във функциите и организацията на дейността на конкретни структури следва изрично да се посочи и да се изясни извършен ли е функционален анализ на структурите, както и какъв е подходът, който ще бъде възприет при извършване на промените и обезпечаване на дейността на структурите, за да бъдат спазени и изискванията на Закона за администрацията, Закона за държавния служител, специалните закони и т.н.

За целта могат да се използват следните насоки:

1. При определяне на числеността е необходимо да бъдат съобразени разпоредбите на §16 от Закона за изменение и допълнение на Закона за администрацията (обн. ДВ, бр. 15 от 2012г.) и Механизма за извършване на компенсирани промени в рамките на числеността на персонала на администрацията на изпълнителната власт, одобрен с решението по т.3 от Протокол № 66 от заседанието на Съвета за административната реформа на 6 декември 2021 г.

2. При структурирането на общата администрация да бъдат съобразени разпоредбите на чл. 7 от Закона за администрацията.

3. При вътрешното структуриране да бъдат съобразени нормативите за численост, предвидено в Наредбата за прилагане на Класификатора на длъжностите в администрацията.

4. Да бъде установено разпределението на работното време съгласно чл. 51 и чл. 52 от Закона за държавния служител.

5. Да бъдат спазени указанията съгласно писмо № 02.04-231 от 14 юли 2023 г. на главния секретар на Министерския съвет до главните секретари на министерствата и др.  

Нова дирекция “Хидромелиорации” поема проблемите с напояването
7814
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Водната криза се изостря
МЗХ трябва да вземе тежки решения за напояването от шест язовира
При сходни количества през 2020 година поливният сезон е приключил успешно
Язовирите разполагат с необходимия ресурс за обезпечаване нуждите на напояването
Водата не се губи, тя се кради, категоричен е Радослав Христов
Пресъхването на язовирите съсипва реколтата в централна България
Тема с продължение
Фермери питат защо демонтират измервателните уреди на язовирите преди зимата
МОСВ и МЗХ осигуряват допълнително напояване от язовирите Копринка и Жребчево
Твръде закъсняло
В края на мандата се опитват да довършат наредбата за язовирите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини