Сезонът вече е към своя край и наближава времето не само да приберем реколтата, но и да анализираме грешките си, за да ги предотвратим догодина. За да получим добра реколта от кореноплоди при морковите, а не листна маса – необходими са правилни грижи, включително и поливане.
Много производители погрешно приемат, че обилното поливане на кореноплодните култури гарантира добра реколта. Всъщност това е една голяма заблуда, която не само намалява добивите, но влошава и качеството.
Обилното поливане на морковите води до факта, че кореноплодите забавят развитието си и остават малки по размер, докато листната маса нараства бурно и неограничено.
Факт е, че при недостиг на влага морковите започват да растат активно, устремявайки се дълбоко в почвата, в резултат на което кореноплодите увеличават значително размера си, но не и листната маса.
Поради тази причина си заслужава да се регулира поливането.
Ако морковите растат обилно на листа, а кореноплодите са малки – основните причини трябва да се търсят в поливането и подхранването.
По време на формиране на кореноплодите морковите се нуждаят основно от фосфор, калий и много малки количества азот, защото излишъкът от този елемент ще стимулира прекомерното развитие на надземните части на растенията. Бурното развитие на листната маса затормозява развитието на подземните частии, а като резултат – морковите забавят развитието си и остават дребни и уродливи. По време на нарастване на кореноплодите трябва да преустановим използването на азот, а наличието му в комплексните торове се отразява негативно на реколтата.
Потребностите на растенията от калий в този период са високи – при дефицит кореноплодите са слабо оформени, а листата растат твърде активно.
В този случай можем да използваме дървесна пепел за кореново подхранване, като правим настойка (1 чаша дървесна пепел на 10 литра вода), а след това поливаме в междуредията.
Важно е да знаем, че:
1. Морковите не се страхуват от суша и се нуждаят от добро поливане само през първия месец след поникване. В останалото време засушаването не създава проблеми.
2. Излишъкът от азот в почвата няма благоприятен ефект върху формирането и нарастването на кореноплодите при морковите. Добре е органичните торове да се заменят с дървесна пепел, която съдържа основно калий, фосфор и калций, но няма азот. Има различни неорганични торове, съдържащи само фосфор и калий, но без азот. Те оказват благоприятно влияние върху кореновата система и в частност върху кореноплодите.
3. Подхранването трябва да бъде съобразвено не само с вида на хранителните вещества, но също със сорта и времето за подхранване.