Начало » Хоби земеделие » Малката градина
15.09.2023 г.

Кои са причините за прекомерния растеж на листна маса при морковите?

Кои са причините за прекомерния растеж на листна маса при морковите?

Сезонът вече е към своя край и наближава времето не само да приберем реколтата, но и да анализираме грешките си, за да ги предотвратим догодина. За да получим добра реколта от кореноплоди при морковите, а не листна маса – необходими са правилни грижи, включително и поливане.

Много производители погрешно приемат, че обилното поливане на кореноплодните култури гарантира добра реколта. Всъщност това е една голяма заблуда, която не само намалява добивите, но влошава и качеството.

Обилното поливане на морковите води до факта, че кореноплодите забавят развитието си и остават малки по размер, докато листната маса нараства бурно и неограничено.

Факт е, че при недостиг на влага морковите започват да растат активно, устремявайки се дълбоко в почвата, в резултат на което кореноплодите увеличават значително размера си, но не и листната маса.

Поради тази причина си заслужава да се регулира поливането.

Ако морковите растат обилно на листа, а кореноплодите са малки – основните причини трябва да се търсят в поливането и подхранването.

По време на формиране на кореноплодите морковите се нуждаят основно от фосфор, калий и много малки количества азот, защото излишъкът от този елемент ще стимулира прекомерното развитие на надземните части на растенията. Бурното развитие на листната маса затормозява развитието на подземните частии, а като резултат – морковите забавят развитието си и остават дребни и уродливи. По време на нарастване на кореноплодите трябва да преустановим използването на азот, а наличието му в комплексните торове се отразява негативно на реколтата.

Потребностите на растенията от калий в този период са високи – при дефицит кореноплодите са слабо оформени, а листата растат твърде активно.

В този случай можем да използваме дървесна пепел за кореново подхранване, като правим настойка (1 чаша дървесна пепел на 10 литра вода), а след това поливаме в междуредията.

Важно е да знаем, че:

1. Морковите не се страхуват от суша и се нуждаят от добро поливане само през първия месец след поникване. В останалото време засушаването не създава проблеми.

2. Излишъкът от азот в почвата няма благоприятен ефект върху формирането и нарастването на кореноплодите при морковите. Добре е органичните торове да се заменят с дървесна пепел, която съдържа основно калий, фосфор и калций, но няма азот. Има различни неорганични торове, съдържащи само фосфор и калий, но без азот. Те оказват благоприятно влияние върху кореновата система и в частност върху кореноплодите.

3. Подхранването трябва да бъде съобразвено не само с вида на хранителните вещества, но също със сорта и времето за подхранване.

Кои са причините за прекомерния растеж на листна маса при морковите?
23085
 

Последни материали
Виж
От БАБХ твърдят, че стриктно следят за проследимостта на продуктите
Нямат основание твърденията за подвеждане на потребителите с вносното агнешко
Агрометеорологична прогноза за периода 18-24 април 2025 година
Благоприятни топлинни условия ще осигурят умерено темпо на вегетация
Нормативни промени
Важни изисквания за пръсканията срещу мухи и вредители във фермите
Митата на Тръмп само задълбочават проблема
Цените на яйцата на дребно в САЩ продължават да чупят рекорди
Проекти на МРРБ
Евросредства за селския и културен туризъм в Северозападна България
Решения на Министерския съвет
Одобрена е наредбата за конфитюри и мармалади
Свързани материали
Виж
Разпознаване и борба с вредителя
Не изпускайте от внимание морковената муха!
През седмицата зелето поскъпна на тържищата
Русия обяви квоти за безмитен внос на картофи, моркови и ябълки
Рязано кисело зеле с моркови
Практика
Какво да засадим след чесъна – няколко успешни варианта
Цените на картофите и морковите падат
Предлагането на ябълки и лук нарасна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини