Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
01.04.2025 г.

Не изпускайте от внимание морковената муха!

Разпознаване и борба с вредителя
Не изпускайте от внимание морковената муха!

sinor.bg

Морковената муха (Psila rosae, сем. Psilidae) напада най-вече морковите и пащърнака, а по-рядко целината и магданоза. Разпространена е на много места в България, които са подходящи за отглеждането на зеленчуци. Възрастното насекомо е с дължина до 0,5 см, с черно тяло със зеленикав оттенък. Овласено е от къси власинки. Гръдното щитче е триъгълно и се отличава с ръждивия цвят. Главата е голяма, закръглена, тъмнокафява, а очите – червени. Крилата на мухата са широки и светлозеленикави.

Яйцето веднага след снасяне е млечнобяло, но постепенно става жълтеникаво. По форма е продълговато със стеснени краища. Новоизлюпените ларви са бели и прозрачни. С развитието губят чистия цвят и изглеждат жълтеникави. В предния край са остри, а в задния затъпени и имат четири стигми. Дълги са около 0,7 см.

Морковената муха има две поколения годишно. Развитието на първото поколение продължава между 2 и два и половина месеца. Презимува в почвата на дълбочина около 5 - 6 см като какавида. Като място за зимуване служат и трапове (ровници) за съхраняване на кореноплоди. Периодът на летеж е продължителен. Определящи са температурите и почвената влага, както и от дълбочината, където насекомото е какавидирало. От значение е и изхранването на ларвите.

Мухите от новото поколение се появяват през пролетта в периода, когато ябълките цъфтят. Насекомите трябва да се хранят, за да узреят полово. Снасянето на яйцата става на купчинки по 2 - 3. Женската снася около 110 яйца.

Яйцата са скрити под бучките пръст и в почвните пукнатини. Могат да бъдат намерени най-често до основата на растението, а в редки случаи по самото растение. За изхранване мухите търсят диви растения от сем. Сенникоцветни (Aegopodium podagraria, Conium maculatum и др.). Периодът до излюпването зависи от температурата на почвената повърхност и въздушната влага. Според данни от изследвания при 25 - 27ºС и 80 - 85% развитието на яйцата продължава около 8 дена.

Ларвите навлизат в кореноплода, където дълбаят ходове с ръждив цвят. Нападнатите моркови стават уродливи и безвкусни. Това е поради вдървесиняването на плодната тъкан. При преглед на растенията е видно, че листата им стават виолетови, а по-късно жълтеят. Развитието на ларвите продължава до 2 – два и половина месеца.

При настъпването на какавидния стадий ларвата достига дълбочина 6 – 15 см. Това вариране зависи от влажността на почвата и нейния състав, а също и от качеството на почвената обработка. Какавидата е в светъл или кафяв лъжлив лъжлив пашкул.

Новите възрастни мухи излитат през август. Те узряват полово след около 10 дена. Ларвите от това поколение нападат кореноплодите до късна есен. Предотвратяването на щетите от Psila rosae изисква добра агротехника, включваща дълбоко изораване на почвата, прибиране и унищожаване на растителните остатъци.

След поникването на растенията те трябва да бъдат обект на редовен преглед. От агротехническа гледна точка важно е прореждането на посева във фаза 2 – 3 лист. Унищожаването на плевелите е важно, защото чрез него се влошават условията за изхранването на мухите, преди те да узреят полово. Откритите нападнати растения подлежат на изваждане и унищожаване. По време на прибиране на реколтата в хранилищата трябва да попадат само здрави коренпоплоди.

Химическата борба може да бъде осъществена с инсектициди по предписание от специалист по растителна защита. Важно е химическото третиране да стане срещу мухите преди те да снесат яйцата. От гледна точка на екоравновесието важно е запазването на паразита Dacnusa lateralis от сем. Braconidae, който паразитира ларвите.

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защитата

Не изпускайте от внимание морковената муха!
1211
 

Последни материали
Виж
Очертават се трудности с поникване на пролетните култури и обработките
И в Германия фермери страдат от суша в началото на активния сезон
След диагнозата "чума"
Овцевъдите от Велинград без обвързана подкрепа заради недоверието към БАБХ
Решения на Министерския съвет
Кабинетът одобри промени в Стратегическия план
Позиция
ЕС отслабва защитата за вълците, алармират природозащитници
Заради сушата, натиснала местната реколтата за поредна година
Мароко ще продължи да субсидира вноса на пшеница до декември
Решения на Министерския съвет
По 50 лева великденски помощи за пенсионери до линията на бедност
Свързани материали
Виж
Освен сляпото куче
Морковената муха може да изненада неприятно стопаните!
Морковената муха напада всички кореноплодни – ефективни мерки
Морковената муха
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини