Начало » Новини » Страната
10.08.2023 г.

Новите селекции на Института по царевицата в Кнежа

Ден на отворените врати
Новите селекции на Института по царевицата в Кнежа

Снимка: ССА

Под мотото Открит ден за земеделските производители селекционерите то Института по царевицата в Кнежа организира ден на отворените врати, където бяха представи новите постижения в сортоизпитването при българската царевица.

Фермерите видяха как се представят на полето най-новите хибриди царевица, отгледани в производствения демонстративен участък на института. Освен земеделски производители на откритите дни присъстваха учени и гости от цялата страна. Сред тях бяха проф. д-р Елена Тодоровска, главен научен секретар на Селскостопанска академия, кметът на Кнежа Илийчо Лачовски и зам.-кметът Цветомир Миловски, колеги от Института по растителни генетични ресурси „Константин Малков“ – Садово и Института по фуражните култури – Плевен и Институт по лозарство и винарство – Плевен.

Домакинът на събитието доц. д-р Наталия Петровска, директор на Института по царевица в Кнежа, ССА, припомни, че през следващата 2024 г. институтът ще навърши 100 години. За този период екипът е създал 113 хибрида царевица, като в момента се поддържат 38 хибрида в Патентно ведомство, които са защитени със сертификати. Много от царевичните хибриди, които земеделците видяха в Кнежа, са разпространени в търговския обмен.

В момент на изпитване от Изпълнителна агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол са още 15 хибрида, след което ще могат да бъдат видени и на полето. Селекционерите се стремат да бъде премахнатнато разминаването между цъфтежа на метлицата и на кочана. „Това е изключително важно направление, към което сме насочили усилията си, тъй като разминаването води до недобро опрашване в долния или в горния край на кочана”, обясни доц. Петровска. И поясни, че в случаите, когато свилата се появи, но няма метличка, се получава недобро опрашване в долната част на кочана и ако в този момент метлицата прегори, но все още има свежа свила, тогава се получава участък, не добре озърнен, защото няма опрашване в горната част на кочана.

Добруджанският земеделски институт

„Отделихме много усилия този период между цъфтеж на метлицата и кочана да бъде сведен до 3 дни. Целта е да се получи пълно опрашване. Виждате и тук, че кочаните са изключително добре оформени. Работим и по намаляване на големината на метлицата и разклонението. Защо? Защото една метлица опрашва между 300 и 500 растения и не е необходимо да има такава богата метлица, която в същото време се явява и конкурент на кочана. Защото хранителните вещества се качват първо до горе, за да изхранят метлицата и след това отделят за кочана. Затова създадохме малката метличка, която е достатъчна за пълно опрашване и озърняване на кочана.“, обясни още доц. Петровска.

На полето беше представен и хибрид силажна царевица, където работата на учените от ИЦ – Кнежа е съсредоточена за подобрения в горния етаж на царевичните растения. Всички царевични растения, които над кочана имат 6 до 8 листа, са подходящи за силаж. Изключително важно е, когато се прави избор в селекционните полета, това трябва да става с генотипове, които са подходящи за силаж. Освен това е важно да се запази и зелената маса.

От Институт по царевицата – Кнежа препоръчват на фермерите да ползват различни технологии на отглеждане, засаждайки два и повече хибрида, тъй като царевицата е типична кръстосана опрашващата култура. Тя е много чувствителна към самоопрашване и предпочита чуждия прашец. Засяването в смесен посев на хибриди от една група на зрялост или близка група на зрялост води до ефект, при който се получава поне 10% по-високи добиви и за това не е необходима никаква инвестиция, освен да се засеят различни групи хибриди. „Стремежът ни е свързан с разширяване на генетичните основи, защото в световен мащаб се работи с много малко елитни линии и ако се разчита на подобрение, то е подобрение на същите тези линии, което е много опасно за селекцията и за изхранването на населението, както и от еволюционна гледна точка”, посочи доц. Петровска. Учените работят в посока да запазят българската селекция, защото с „нашите хибриди не се нуждаят от допълнително стимулиране и пръскане за болести и неприятели - те имат изключително висок фитосанитарен профил, устойчиви са на главня и фузариум. Устойчиви са също на полягане и стъблено гниене, както са и стрес толерантни“, каза още доц. Петровска.

Бяха показани 45 хибрида царевица от всички групи на зрялост ФАО 300-600+. Като утвърдени и доказали своите качества бяха демонстрирани и нови хибриди, които допълват богатото портфолио на научното звено на Селскостопанска академия. Група 300 и група 400 при хибридите царевица са най-силно търсените от земеделските производители. Отличават се, че изключително бързо изпускат влага и освобождават площите рано. В група 300 са включени родителски компоненти, които са с малък брой обвивни листа.

През тази година в услуга на българските фермери и зърнопроизводители, които искат да се запознаят отблизо с българската селекция царевични хибриди на Институт по царевицата - Кнежа са засети четири демонстративни участъка в производствения участък на ИЦ - Кнежа– 45 броя, ,,Център по внедряване ЕООД“ - Кнежа – 20 броя, в опитното поле на Институт по земеделие и семезнание ''Образцов чифлик'' – Русе – 10 броя и в землището на ЕТ ,,Стефан Георгиев – НИМ‘‘ – Разград – 24 броя.

Проф. д-р Елена Тодоровска, главен научен секретар на Селскостопанска академия, каза по време на събитието, че през последните години българските земеделци все повече и повече се обръщат към българската селекция, която показва много по-добра адаптивност към местните условия в сравнение със западната селекция. „Българските хибриди царевица се търсят все повече и заради добрите добиви при екстремни условия. В момента изключително много се работи по направление качество на зърното, за да можем да достигнем до пазара и по отношение на тези показатели. В последните години ИЦ – Кнежа беше включен в две Национални научни програми, които се финансират от Министерството на образованието. По една от програмите Институт по царевицата – Кнежа се сдоби с анализатор на качеството на зърното, което всъщност е предпоставка да се предлагат на пазара много по-качествени хибриди.“, каза още проф. Тодоровска.

Новите селекции на Института по царевицата в Кнежа
5549
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Предстоящо
На 3 и 4 септември Институтът по царевицата в Кнежа организира форум с междунородно участие
Общински проекти
В Плевенско се изпълняват над 250 проекта за близо 100 млн. лв. по селската програма
История на българската наука
И Институтът по царевицата в Кнежа отбеляза 95-годишния си юбилей
За трети път в Кнежа се провежда инициативата „Дунавска соя“
В стопанството на едноличен търговец ПРИС-Борислав Горанов ще се представят 13 сорта соя за първи път
Третото издание на „Дунавска соя“ се провежда на 24 юни в Кнежа
Борислав Горанов, фермер от Кнежа:
Протеинът в соята трябва да е 33%, за да намерим пазар за реколтата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини