На 14 юни експерти от Добруджанския земеделски институт (ДЗИ) в Генерал Тошево представиха 17 нови селекции на зърнено-житни култури в землището на град Лозница, област Разград. Откритият ден беше организиран от едноличния търговец „Стефан Георгиев – НИМ“, на чиито полета фермерите видяха как се развиват около 50 сорта български и чуждестранни зърнено-житни култури. Ще припомним съветите към фермерите, които на проф. Иван Киряков от Добруджанския институт отправя при избора на семена. Поради добрата устойчивост на родните селекции той препоръчва поне 10-15% от площите да бъдат засети с български сортове пшеници.
Агрономът-докторант от Добруджанския институт Атанас Атанасов, подробно разясни предимствата на различните сортове, засети в демонстрационните парцели. Посетителите успяха нагледно да се уверят д вспецификите на 9-те сорта обикновена пшеница („Никодим”, „Рада”, „Жана”, „Косара”, „Фани”, „Киара”, „Андрония”, „Индже” и „Роки” 3), 4-те сорта ечемик („Ахат”, „Тангра”, „Брилянт” и „Фанагория”) и 4-те сорта тритикале („Респект”, „Дони-52”, „Добруджанец” и „Борислав”). Част от тези сортове са вече утвърдени в практиката и добре познати на земеделските производители.
Към най-новата селекция на института спадат сортовете „Андрония”, „Роки 3” и „Индже”. „Роки 3” е съвместна селекция на Добруджански земеделски институт и Опитната станция по земеделие – Дунав.
Сорт „АНДРОНИЯ“
Този сорт е белокласа осилеста пшеница с червено зърно. Стеблото е ниско (74-83 см), с висока устойчивост на полягане. Листата са тревистозелени, почти без восъчен налеп и полуизвити до изкласяване. При нормален посев сортът формира до 5 цветчета в класче, като обикновено зърна формират 3-4 от тях. Класът е средно дълъг (8,5-11 см) със средно дълги осили и при узряване придобива златистожълт цвят. Зърното е червено, едро (45-47 г на 1000 зърна), с гладка повърхност и яйцевидна форма.
Проогнози за реколта 2023 г. на професор Киряков
Сортът е средноранен, с вегетационен период 219 дни, високоустойчив на полягане, със средна студоустойчивост. Средно за периода 2019–2021 година в опитните полета на ИАСАС са получени 789 кг/дка зърно. На полски инфекциозен фон проявява висока устойчивост на брашнеста мана и кафява ръжда.
Сорт „РОКИ 3“
Този сорт е бяла осилеста пшеница с червено зърно. Стеблото е средно високо (85-90 см), а дължината на класа е 11 см. Сортът развива мощен клас и се характеризира с бързо наливане на зърното. Зърното е червено, едро, с абсолютно тегло 42-44 г и хектолитрова маса 81-82 кг. Продължителността на вегетационния период е 234 дни. При наличие на условия за полягане, сортът е със средна устойчивост, при дъжд и буря леко се навежда.
Показва висока сухо- и студоустойчивост. Притежава комплексна устойчивост на брашнеста мана, кафява и жълта ръжда и септория. Средно за периода 2020 – 2021 година в опитните полета на ИАСАС са получени 867 кг/дка зърно.
Сорт „ИНДЖЕ“
Този сорт е белокласа осилеста пшеница с червено зърно от група „В“ (средна по сила пшеница). Стеблото е средно високо (85-102 см), с много добра устойчивост на полягане. Листата са тъмнозелени, с лек восъчен налеп и полуизправени до изкласяване. При нормален посев сортът формира до 5 цветчета в класче, като обикновено зърна формират 3-4 от тях. Класът е средно дълъг (10-11 см) със средно дълги осили и при узряване придобива златист цвят. Зърното е червено, едро (48-53 г на 1000 зърна), с гладка повърхност и яйцевидна форма.
Сортът е ранен, с вегетационен период 234 дни, с много добра устойчивост на полягане и висока студоустойчивост. Средно за периода 2020–2021 година в опитните полета на ИАСАС са получени 850 кг/дка зърно. На полски инфекциозен фон проявява много висока устойчивост на брашнеста мана и висока устойчивост на кафява ръжда.