Начало » Пазари » Зърно
20.06.2023 г.

Направете избор сред новата селекция пшеници на Добруджанския земеделски институт!

Качества на новите сортове
Направете избор сред новата селекция пшеници на Добруджанския земеделски институт!

На 14 юни експерти от Добруджанския земеделски институт (ДЗИ) в Генерал Тошево представиха 17 нови селекции на зърнено-житни култури в землището на град Лозница, област Разград. Откритият ден беше организиран от едноличния търговец „Стефан Георгиев – НИМ“, на чиито полета фермерите видяха как се развиват около 50 сорта български и чуждестранни зърнено-житни култури. Ще припомним съветите към фермерите, които на проф. Иван Киряков от Добруджанския институт отправя при избора на семена. Поради добрата устойчивост на родните селекции той препоръчва поне 10-15% от площите да бъдат засети с български сортове пшеници.

Агрономът-докторант от Добруджанския институт Атанас Атанасов, подробно разясни предимствата на различните сортове, засети в демонстрационните парцели. Посетителите успяха нагледно да се уверят д вспецификите на 9-те сорта обикновена пшеница („Никодим”, „Рада”, „Жана”, „Косара”, „Фани”, „Киара”, „Андрония”, „Индже” и „Роки” 3), 4-те сорта ечемик („Ахат”, „Тангра”, „Брилянт” и „Фанагория”) и 4-те сорта тритикале („Респект”, „Дони-52”, „Добруджанец” и „Борислав”). Част от тези сортове са вече утвърдени в практиката и добре познати на земеделските производители.

Към най-новата селекция на института спадат сортовете „Андрония”, „Роки 3” и „Индже”. „Роки 3” е съвместна селекция на Добруджански земеделски институт и Опитната станция по земеделие – Дунав.

Сорт „АНДРОНИЯ“

Този сорт е белокласа осилеста пшеница с червено зърно. Стеблото е ниско (74-83 см), с висока устойчивост на полягане. Листата са тревистозелени, почти без восъчен налеп и полуизвити до изкласяване. При нормален посев сортът формира до 5 цветчета в класче, като обикновено зърна формират 3-4 от тях. Класът е средно дълъг (8,5-11 см) със средно дълги осили и при узряване придобива златистожълт цвят. Зърното е червено, едро (45-47 г на 1000 зърна), с гладка повърхност и яйцевидна форма.

Проогнози за реколта 2023 г. на професор Киряков

Сортът е средноранен, с вегетационен период 219 дни, високоустойчив на полягане, със средна студоустойчивост. Средно за периода 2019–2021 година в опитните полета на ИАСАС са получени 789 кг/дка зърно. На полски инфекциозен фон проявява висока устойчивост на брашнеста мана и кафява ръжда.

Сорт „РОКИ 3“

Този сорт е бяла осилеста пшеница с червено зърно. Стеблото е средно високо (85-90 см), а дължината на класа е 11 см. Сортът развива мощен клас и се характеризира с бързо наливане на зърното. Зърното е червено, едро, с абсолютно тегло 42-44 г и хектолитрова маса 81-82 кг. Продължителността на вегетационния период е 234 дни. При наличие на условия за полягане, сортът е със средна устойчивост, при дъжд и буря леко се навежда.

Показва висока сухо- и студоустойчивост. Притежава комплексна устойчивост на брашнеста мана, кафява и жълта ръжда и септория. Средно за периода 2020 – 2021 година в опитните полета на ИАСАС са получени 867 кг/дка зърно.

Сорт „ИНДЖЕ“

Този сорт е белокласа осилеста пшеница с червено зърно от група „В“ (средна по сила пшеница). Стеблото е средно високо (85-102 см), с много добра устойчивост на полягане. Листата са тъмнозелени, с лек восъчен налеп и полуизправени до изкласяване. При нормален посев сортът формира до 5 цветчета в класче, като обикновено зърна формират 3-4 от тях. Класът е средно дълъг (10-11 см) със средно дълги осили и при узряване придобива златист цвят. Зърното е червено, едро (48-53 г на 1000 зърна), с гладка повърхност и яйцевидна форма.

Сортът е ранен, с вегетационен период 234 дни, с много добра устойчивост на полягане и висока студоустойчивост. Средно за периода 2020–2021 година в опитните полета на ИАСАС са получени 850 кг/дка зърно. На полски инфекциозен фон проявява много висока устойчивост на брашнеста мана и висока устойчивост на кафява ръжда.

Направете избор сред новата селекция пшеници на Добруджанския земеделски институт!
8135
 

Последни материали
Виж
Аспержите са зеленчукът с най-голяма площ за отглеждане в Германия
Гювеч с домати и ориз
Проведе се тридневен семинар с международен експерт
Забрана на клетките за телета - как да е в полза на фермера?
Поливният сезон е пред провал
Илия Проданов: Колега получи забрана за поливане от река, за да не смущава птичките
Всички интервенции могат да се заявяват онлайн
Близо 15 хил. стопани са очертали над 1 млн. ха през Кампания2025
С 14% повече плодове са прибрали овощарите през 2023 г.
Свързани материали
Виж
Продзължение на темата
ЕК готви регламент за старите сортове, подлежащи на консервация
Позиция
Сортовете, които спомагат за опазване на околната среда и климата в България
Наредба 10 ще бъде обнародвана на 7 март
Застрашените сортове ще се отглеждат и на площи под 50 декара
Становище
Браншът се бори за субсидиране на застрашените български сортове
Браншът иска защита
Тихомълком махат субсидиите за старите сортове домати, тиквички, дини и др.
Нормативни промени
Актуализират се условията за изпитване на новите сортове
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини