Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
13.09.2019 г.

И Институтът по царевицата в Кнежа отбеляза 95-годишния си юбилей

История на българската наука
И Институтът по царевицата в Кнежа отбеляза 95-годишния си юбилей

Снимка: Селскостопанска академия

След института в Кюстендил и Институтът по царевицата в Кнежа отбеляза 95 години от своето създаване, което е признание за огромния опит, натрупан от селекционерите за близо един век. Празничната сесия за юбилея бе подготвена от организационен комитет, координиран от проф. д-р инж. Мартин Банов - председател на Селскостопанска академия (ССА) и директоро на института в Кнежа доц. д-р Наталия Петровска. В тържествената церемония участваха още китайският професор Сиджа Сонг и на проф. Йордан Цветков от Академията на селскостопанските науки в град Харбин, провинция Хейлундзян, с който селекционерите от Кнежа поддържат сътрудничество за обмен на научни постижения в областта на селекцията на царевицата.

От страна на бизнеса в тържеството участваха още зам. председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Мариела Йорданова и председателят на Национална Асоциация на земеделските производители в България Венцислав Върбанов.

На празника дойдоха и много земеделски производители, хора от агробизнеса, бивши и настоящи научни работници и служители на института. Юбилея уважиха и колегите им от принадлежащите към структурата на ССА Агробиоинститут - София, Институтите по Земеделие в Кюстендил, в Карнобат, по Земеделие и Семезнание „Образцов Чифлик“ в Русе, от Института за Растителни Генетични Ресурси в Садово, Института по Животновъдство в Костинброд, Института по Планинско Животновъдство и Земеделие – Троян, Института по Фуражни Култури – Плевен, Добруджанския Земеделски Институт в Генерал Тошево и Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията – София.

Да се направи от Кнежа голям просветен център на земеделеца в цяла Дунавска България е бил мотивът за създаването на института през 1924 г., като още тогава в село Кнежа е създадено и опитно поле. Основополагащият документ гласи, че „село Кнежа ще има земеделско училище, опитно поле и семепроизводно стопанство. Опитно поле ще облагороди семената на сеющите култури и ще създаде нови такива“. С него се поставя и амбициозното начало на Института по царевицата в град Кнежа, който вече 95 години изпълнява ролята на единствен в страната проспериращ научноизследователски център, специализиран за царевица.

Директорът на ИЦ – Кнежа доц. Наталия Петровска акцентира върху програмните ангажименти и осъзната отговорност на ръководения от нея единствен институт, специализиран в селекцията на най-важната зърнено-фуражна култура в България. Според нея земеделската практика изисква високопродуктивни сортове, устойчиви на неблагоприятни и най-вече на променливи, агроклиматични условия. В тази посока тя подчерта, че водещи са селекцията и възможностите й за създаване на генотипове, адаптирани към конкретни климатични условия. За да бъде повишена адаптивната способност на тези сортове и хибриди, селекцията трябва да има регионален характер и екологична насоченост. „Институтът по царевицата -Кнежа е готов да отговори на тези предизвикателства и да върне българската селекция по нашите земи“, увери доц. Петровска.

Ако до 2000 г. Институтът е работел върху създаване на късни хибриди царевица, днес учените му селектират хибриди в ранната и средно ранната група. Съвременните им отговори на нуждите за успешна земеделска практика са 7-те хибрида в групи 300 и 400 по ФАО. Два от тях са удостоени със златен плакет в категорията иновативни продукти. Портфолиото на Института допълват 3 нови хибридни групи в група 500 по ФАО, които са подходящи за силаж. В ИЦ - Кнежа са създадени над 100 хибрида. Някои от тях вече са отпаднали. На ход обаче са други с доказани качества, ефективност и присъствие в полетата на голям брой земеделски производители.

В съвременната история на Селскостопанска академия ИЦ в Кнежа, който е част от структурата й, се вписва като поддържащ растителен генофонд работна колекция. Богатството й се състои от 2 246 броя образци, наши и чужди самоопрашени линии, сортове и синтетични популации, от които 1700 - самоопрашени линии, 182 - местни материали и 364 синтетични популации. С поддържани сертификати са 27 броя от хибридите на ИЦ-Кнежа.

Плакет и дипломи в знак на благодарност и признание по време на юбилейното тържество бяха връчени на учени с цялостен принос в дейността на Института.

Посещението на демонстрационно поле, където са засети най-перспективните български хибриди, селектирани при нашите условия, срещна гостите и участниците в празника лице в лице с конвертируемите научни продукти на Института. Днес той стопанисва 2 400 дка земя. Оказва се обаче, че тя е крайно недостатъчна, за да може да произведе увеличаващите се количества на поръчани от клиентите му семена. Затова прибягва и до възлагателни договори и прави изнесено семепроизводство.

И Институтът по царевицата в Кнежа отбеляза 95-годишния си юбилей
11349
 

Последни материали
Виж
БАПОП избра ново ръководство
Марин Генуров ще води от днес Асоциацията на оранжерийните производители
Паднали рога от благороден елен показаха държавни ловни стопанства от цялата страна
Инж. Георги Георгиев е назначен за изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър
ДФЗ
От 7 май се отваря втори прием за пчеларите
Общо събрание
Млади кадри влизат в управлението на АЗПБ
Агрометеорологична прогноза за периода 25 април – 1 май 2025 година
Понижение на температурите ще създаде условия за падане на слани
Свързани материали
Виж
Експерти от цял свят очакват повишаване на инфлацията
Наука и бизнес
Научен екип ще публикува изследване за икономическата оценка на биостимулантите
Анализ
Икономисти предупреждават, че с този бюджет има риск да удвоим дълга за 10 години
Видяно на АГРА 2025
Масово сеят фъстъци от Садово във Франция, Австрия и Швейцария
Участват 5 държави, в които и България
Биофермерите в ЕС започват ефективен обмен на знания помежду си
Звено за анализи
В Пловдив ще отрият Институт за системни иновации в храните и виното
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини