По предварителни данни светът е преживял най-горещата седмица в историята, съобщиха от Световната метеорологична организация. Тя е продължение на най-горещия юни в историята, с безпрецедентни температури на морската повърхност и рекордно ниска площ на антарктическия морски лед.
Рекордните температури на сушата и в океана имат потенциално опустошително въздействие върху екосистемите и околната среда. Те подчертават мащабните промени, които настъпват в системата на Земята в резултат на предизвиканото от човека изменение на климата.
"Изключителното затопляне през юни и в началото на юли се случи в началото на развитието на Ел Ниньо, което се очаква да подхрани допълнително горещините както на сушата, така и в океаните и да доведе до по-екстремни температури и морски горещи вълни", заяви проф. д-р Кристофър Хюит, директор на Климатичните служби на ВМО.
"Намираме се в неизследвана територия и можем да очакваме да паднат още рекорди с по-нататъшното развитие на Ел Ниньо, като тези въздействия ще продължат и през 2024 г.", каза той. "Това е тревожна новина за планетата", каза той.
Според предварителния анализ, основан на данни от повторен анализ от Япония, наречен JRA-3Q, средната глобална температура на 7 юли е била 17,24 градуса по Целзий. Това е с 0,3 °C над предишния рекорд от 16,94 °C на 16 август 2016 г. - година на силен Ел Ниньо.
Съвети за подхранване на растенията при горещини
Данните от японския реанализ са предоставени на Световната метеорологична организация WMO и все още не са потвърдени. Но те са в съответствие с предварителните данни от набора от данни на Copernicus ECMWF ERA5.