За разлика от останалите министри на земеделието, които на 5 години веднъж даваха интервю за националното радио, новият земеделски министър Кирил Вътев уважи българските земеделски производители и всички слушатели на медията, като обеща редовно да представя дейността на ведомството (без декларации, че това означава прозрачност, както ни убеждаваха предшествениците му).
В първото си интервю, което министърът даде днес, на деветия ден от назначението си, разясни основните посоки за бъдещата си работа, като акцентира върху първия тежък проблем пред българското зърнопроизводство, свързан с огромните количества нереализирана пшеница, ечемик, царевица и слънчоглед в складовете.
„В отделните части от страната непродадените количества от миналогодишната реколта варират между 30% и 60%, което е крайно неприемливо точно преди жътвата”, посочи Вътев. Като добави, че държавата е прекъснала връзката между реалния земеделски бизнес и задграничните търговски аташета на сраната, които в други държави помагат изключително много на бранша, той отбеляза, че първата му задача е да се утвърдят нов тип взаимоотношения. Със съдействие на търговските представители ще бъдат следени търговете за зърно във всички държави от Африка, Азия и Близкия Изток, което да ориентира бранша в търсенето на нови пазари.
За решаването на този и други проблеми министърът е поканил за свой съветник председателя на Националната асоциация на зърнопроизводителите НАЗ Илия Проданов, който е млад мениджър с опит и би бил ценен помощник в управелнието. Още повече, че новият министър Кирил Вътев е категоричен, че оттук нататък преговорите с браншовите организации в селското стопанство трябва да стават не по подсектори (както досега), а по протежение на агрохранителната верига, за да може фермери и преработватели да започнат да си говорят. И заедно да решават проблемите си.
Вътев обсъжда зърнения проблем в онлайн среща с колеги от Унгария, Полша, Румъния и Словакия
Още на 22 юни ще бъде свикан и Консултативния съвет по зърното. „Правим го преди жътвата, защото ситуацията е извънредна и не търпи отлагане”, посочи Вътев. И добави, че в министерството липсва дирекция за експорт на излишъците от селскостопанска продукция, което е сериозна пречка, особено на фона на пазарните проблеми за немалка част от бизнеса в страната.
По отношение на изоставането в изпълнението на Програмата за развитие на селските райони министър обясни, че в риск за неусвояване са между 20 и 60 милиона лева, но според него има възможност чрез правилна реорганизация фондът да преодолее този проблем.
Колкото до ситуацията с контрола на „Капитан Андреево”, там „държавата трябва да впрегне цялата си мощ, така че да осигурим адекватна защита”, обясни Вътев. И посочи, че това ще стане с точната координация между всички министерства и ведомства, отговарящи за контрола на вноса от трети страни, за да може страната ни да отговори на изискванията за бъдещото членство в Шенген.
Идеята на новия министър е да се осигури бърза и надеждна координация между всички основни звена във ведомството – Държавен фонд „Земеделие”, Българската агенция за безопасност на храните и дирекциите в самото министерство, защото само така дълго нерешаваните проблеми могат да намерят правилното решение. За пример, той даде удължаването на срока за кандидатстване в Кампанията за директните плащания до 21 юли, което би решило редица пречки пред изпълнението на новия програмен период. Този срок е определен от среща с всички експерти, така че в бъдеще сътрудничеството ще бъде реално, а не бюрократично затрудняващо работата на ведомството, посочи още Кирил Вътев.