Последиците от високата инфлация при храните заедно със забавянето на икономическата активност в световен мащаб през тази година доведоха до свиване на търсенето на млечни продукти както в развитите, така и в развиващите се страни, обявиха в редовния си тримесечен отчет от специализираната в кредитирането на селското стопанство нидерландска финансова институция Rabobank, цитирани от електронното издание FarmingUK. Компании от Западна Европа, Австралия, Бразилия и Китай през 2023 г. показват по-слаби от очакваните продажби, а домакинствата в много от световните региони продължават да изпитват финансови затруднения, което се отразява на потребителското им поведение. Едно от забележимите изключения по отношение на търсенето на млечни продукти са САЩ, където то остава стабилно, отбелязва Андрес Падия, старши анализатор в Rabobank.
В доклада се посочва също, че втората реколта от царевица в Бразилия заедно с удължаването на срока на действие на Черноморската зърнена инициатива, очакваните добри реколти в ЕС и ускорената сеитба на царевицата в САЩ продължават да понижават цените на млякото и млечните продукти. По-достъпните фуражи осигуряват известно облекчение за фермерите, но маржът при китайските млекопроизводители остава под натиск, а в САЩ спадът на цените на млякото изпреварва поевтиняването на фуражите и по този начин свива печалбите им.
Същевременно световното производство на мляко продължава да се увеличава, но губи импулс, като този по-бавен производствен растеж може да успее да стабилизира цените на световния пазар, изтъкват експертите на банката. Вносът на млечни продукти в Китай обаче намаля през първото тримесечие на 2023 г., което ще увеличи натиска върху и без това ниските им цени в световен мащаб в краткосрочен план.