Изкупните цени на суровото мляко катерят рекордни висоти в световен мащаб, като средно достигат около 50 цента за литър, сочат последните наблюдения на анализатори на специализираната в кредитиране на селското стопанство нидерландска финансова институция Rabobank. На наскоро проведен уебинар анализаторът в банката за млечните продукти в света Мери Ледман изтъкна колко мощно вътрешното търсене на ключовите пазари като Европа и САЩ тласка нагоре цените на маслото, увличайки млякото в производството на млечни мазнини. „Цените в САЩ са малко по-ниски от останалите, но маслото се откроява, подхранвано от силното търсене”, подчерта Ледман.
Междувременно фермерите в Нова Зеландия са на път да получат рекордно високи изкупни цени, като очакванията са за ръст на маржовете и допълнителни печалби през 2025 г. Европа и САЩ се равняват по тази ценова тенденция.
Развитието в Китай обаче се различава драстично – за пръв път изкупните цени на суровото мляко падат под средните световни заради конкуренцията в местното производство. „Млякото на местно ниво в Китай е оценено под това на световния пазар, което може да обуздае инерцията в ръста на производството в страната”, твърди анализаторът във финансовата институция.
От Rabobank прогнозират ръст от 0,8% на количествата сурово мляко през 2025 г. в основните производствени региони, достигайки нивата от 2021 г.
Европа е водеща в световната търговия с млечни продукти, като 33% от произведените в региона 160 млн. тона се изнасят. Следва Нова Зеландия с дял от 25%, докато този на САЩ е едва 15%, а на Южна Америка надхвърля 5%. „Световната търговия би следвало да получи положителен тласък през 2025 г., тъй като производството расте навсякъде”, смята Ледман.
В САЩ производството на млечни продукти се върна към ръст през миналата година след слаба предходна, като за 2025 г. се прогнозира увеличение с 0,9%. Лукас Фийс, анализатор за млечните продукти в Северна Америка в Rabobank, отдава възстановяването до голяма степен на Средния запад, докато дори Калифорния търпи спад, включително с близо 4% през октомври заради огнищата на птичи грип сред едрия рогат добитък. „Маржът на печалба на фермерите достигна многогодишен връх”, посочи Фийс, като се позова на съчетанието от високи изкупни цени на млякото и 3- до 4-годишното дъно на разходите за фуражи. „Очертава се стабилна 2025-та година за печалбите на млекопроизводителите в САЩ”, убеден е той.
Перспективите пред световния пазар на млечни продукти остават оптимистични, захранвани от силното търсене, благоприятните ценови нива и стабилния ръст на производството. Анализаторите на Rabobank очакват тези тенденции да продължат да подкрепят набраната инерция в сектора и през 2025 г.