Защитеното наименование за произход дава пазарно и конкурентно предимство на произведените от 100% българска суровина сирене и кисело мляко, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов при откриването на Петия национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит. Тази година акцент в събитието са млечните продукти със защитено наименование за произход „Българско кисело мляко“ и „Българско бяло саламурено сирене“.
По повод вписването на тези традиционни продукти в европейския регистър министър Тахов заяви, че това се случи благодарение на съвместната работа на браншовите организации и екипа на МЗХ.
„През последните няколко месеца направихме много, за да дадем предимство на защитеното наименование за произход, защото българският производител трябва да бъде институционално защитен“, каза министърът на земеделието и храните и припомни предимството на продуктите със ЗНП при обществени поръчки“ И припомни, че животновъдството е чувствителен бизнес, който се влияе от външни фактори.
По данни на МЗХ, със защитено наименование за произход „Българско кисело мляко“ работят 28 мандри, от които 14 са вписани в регистъра, 8 са в процедура по вписване, а 6 са в процес на сертификация и се очаква да подадат документи за вписване. По отношение на Защитено наименование за произход „Българско бяло саламурено сирене“ производителите са общо 25, като от тях са вписани 13, други 7 са в процедура по вписване, а пет са в процес на сертификация и се очаква да подадат документи.
Петият национален събор "Млечният път на България през вековете" в Луковит се провежда от 18 до 20 октомври и е организиран от Сдружение "Български традиционни млечни продукти", в партньорство с Министерството на земеделието и храните и Община Луковит. В събитието участваха още областният управител Дора Стоянова, представители на Държавен фонд „Земеделие“, Българската агенция по безопасност на храните, на държавната компания „Ел Би Булгарикум“ и др.