Начало » Новини » Страната
24.05.2023 г.

Честит 24 май – празникът на азбуката, създадена преди 1160 години!

Честит 24 май – празникът на азбуката, създадена преди 1160 години!

wikipedia

Празникът на двамата братя Кирил и Методий винаги е обединявал изстрадалия български народ, затова и днес, 1160 години след създаването на славянската писменост всички ние с дълбоко преклонение свеждаме глава пред великото им дело. В очакване да ни издигне духовно и да спаси съвременниците от разединението и дълбоката криза в образованието, натрапени в последните 34 години.

На 24 май цяла България се прекланя пред делото не само на двамата братя, но и на всички будители, онези знайни и незнайни църковни люде, които векове наред са превеждали и разпространявали писмовното слово, помогнало за запазването на българската идентичност през вековете.

Затова ще припомним приноса на Черноризец Храбър (буквално „храбър монах”), живял в края на 9 и началото на 10 век и част от Преславската книжовна школа. За него историческите източници не са запазили никакви данни, затова и през вековете се е наложило мнението, че Черноризец Храбър е псевдоним, използван от други представители на школата, дори от самия цар Симеон.

Това, което авторът оставя за поколения българи, е апологичният трактат „Сказание о писменех“, достигнал до нас като „Сказание за буквите”, нареждащ Черноризец Храбър сред първите големи публицисти в българската литература. Защото за времето си това съчинение е безспорен шедьовър на писмовното слово, чийто финал звучи така:

„Ако запиташ гръцките книжовници, като речеш: „Кой ви е създал буквите и превел книгите, или в кое време?“, то рядко измежду тях знаят. Обаче ако запиташ славянските азбукарчета, като речеш: „Кой ви е създал азбуката или превел книгите?“, всички знаят и в отговор ще рекат: „Св. Константин Философ, наречен Кирил, той ни създаде азбуката и преведе книгите и брат му Методий.“ И ако попиташ в кое време, то всички знаят и ще рекат, че през времето на гръцкия цар Михаил и на Бориса българския княз, и на Растица моравския княз, и на Коцел блатенския княз, в годината 6363 от създаването на света (863 г.). Има и други отговори, които другаде ще кажем, а сега няма време. Така, братя, бог е дал разум на славяните, комуто слава и чест, и власт, и поклонение сега и винаги в безкрайните векове, амин!”

Ето и първата част от съчинението „За буквите“, което си струва да припомняме не днешния ден.

„Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени да пишат славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ или ЖИВОТЪ, или ДЗѢЛО, или ЦРЬК, или ЧАНЬѤ, или ШИРОТА, или ДЪ, или ѪДОУ или ЮНОСТЬ, или ѨЗКЪ и други тям подобни. И така беше много години.

След това човеколюбецът бог, който урежда всичко и който не оставя човешкия род без разум, но всички привежда към разум и спасение, смили се над човешкия род, изпрати му свети Константин Философа, наречен Кирил, праведен и истинолюбив мъж, и той им състави 38 букви: едни по образец на гръцките букви, а други пък според славянската реч.

Изпърво започна по гръцки: те прочее казват „алфа“, а той — „аз“. От „а“ започват и двете азбуки. И както гърците съставиха своите букви по образец на еврейските, така и той — по гръцките. Първата буква у евреите е „алеф“, което ще рече „учение“. Като се завежда отначало детето на училище, казва му се: „Учи се“ — това е алеф. И гърците, подражавайки на това, казваха „алфа“. И така се пригоди този еврейски израз към гръцкия език, че казват на детето „алфа“, което значи на гръцки „търси“ вместо „търси учение“. Подобно на това и св. Кирил създаде буква „аз“. Но като първа буква и дадена от бога на славянския род за развързване устата на онези, които чрез азбуката се учат на разум, „аз“ се изговаря с широко отваряне на устата, а другите букви се изговарят и произнасят със слабо разтваряне на устата.

Тези са славянските букви и така трябва да се пишат и произнасят: а, б, в, г…

Някои казват: „Защо е създал 38 букви, когато може да се пише и с по-малко, както гърците пишат с 24 букви?“ Но те не знаят с колко пишат гърците. Наистина те имат 24 букви, но не изпълват с тях книгите си, та са прибавили 11 двугласни и три за числата: 6, 90, 900. И като се съберат — 38. Подобно на това и по същия начин св. Кирил създаде 38 букви.

Други пък казват: „Защо са славянските книги? Тях нито бог ги е създал, нито ангелите, нито пък са изначални като еврейските, римските и гръцките, които са още отначало и са приети от бога.“

А други пък казват, че бог ни е създал буквите. И не знаят, окаяните, какво говорят и мислят, като смятат, че бог е заповядал да се пишат книги на три езика, както пише в Евангелието: „И имаше дъска, написана на еврейски, римски и елински.“ А славянски там нямаше. Затова славянските книги не са от бога.

На това какво да кажем или що да речем на такива безумци? Но нека да им отговорим, както сме се научили от светите книги, че всичко поред идва от Бога, а не от другиго. Бог не е създал най-напред нито еврейския, нито елинския език, а сирийския, на който е говорил Адам, и от Адама до потопа, и от потопа, докато бог раздели езиците при стълпотворението, както пише: „Размесени бяха езиците.“ И както се размесиха езиците, така и нравите, и обичаите, и наредбите, и законите, и изкуствата според народите: на египтяните се падна земемеренето, на персите, халдеите и асирийците — звездоброенето, гадаенето, врачуването, магьосничеството и всички човешки изкуства; на евреите пък — светите книги, в които е писано, че бог сътвори небето и земята и всичко, което е на нея, и човека, и всичко поред, както пише; на елините пък даде граматиката, риториката и философията.

Но преди това елините нямаха букви на своя език, а пишеха своята реч с финикийски букви. И така беше много години. После, като дойде Паламид, започна от алфа и вита и състави на елините само 16 букви. Към тях Кадъм Милиски прибави още 3 букви. С тези 19 букви пишеха дълго време. После Симонид изнамери и прибави две букви, а писателят Епихарий изнамери 3 букви. И събраха се 24. След много години Дионисий Граматик изнамери 6 двугласни, после друг — 5 и друг — 3 за числата. И така мнозина за много години едва събраха 38 букви. После пък, като минаха много години, намериха се по божие повеление 70 мъже, които преведоха от еврейски на гръцки език [библията]. А славянските книги сам св. Константин, наречен Кирил, ги преведе и буквите създаде за малко години: онези мнозина, 7 души, и за много години създадоха техните букви, а 70 — превода. Затова славянските букви са по-свети и по за почит, защото свят мъж ги е създал, а гръцките — елини езичници.

Ако ли пък някой рече, че не ги е нагласил добре, понеже и сега още се нагласяват, ще дадем този отговор: и гръцките също така много пъти са били нагласявани от Акила и Симах, а после и от мнозина други. Защото по-лесно е да се нагласи отпосле, отколкото да се създаде за пръв път”.

Черноризец Храбър (както и редица други древни български автори) е открит за науката от руски слависти. За първи път трактатът „За буквите“ се появява в печатен вид в т.нар. „Острожки буквар“ на Иван Фьодоров (Острог, 1578 г.) без споменаване на автора и под заглавие „Сказание, как составил св. Кирилл Философ азбуку для славянского языка и книги перевел с греческого на славянский язык“; повторно е напечатан също в буквар (Вилно, 1621 г.). През XVII и XVIII в. текстът на трактата се препечатва многократно, но все под анонимна редакция: варианти се изработват в Москва (1637 г.), Санкт Петербург (1776 г.) и Супрасъл (1781 г.).

Честит 24 май – празникът на азбуката, създадена преди 1160 години!
6180
 

Последни материали
Виж
В стадото са доказани две редки заболявания – ку-треска и меди-висна
Изяснена е ситуацията с животните в село Сигмен
Важно!
Ветеринарите са длъжни да дават касови бележки на фермерите за всеки документ, издаден от тях
Бизнесът съветва
През 2025 г. обзаведете дома с мебели от естествена дървесина
Кандидатствайте!
„Грийнпийс“ обявява прием за обучения в Академия „Поколение Земя“
Практика
Вермикулитът в градинарството - приложение
Предстоящо
От 18 до 22 февруари в Пловдив ще се проведе АГРА 2025
Свързани материали
Виж
Честит празник на писмеността
На 24 май почитаме делото на братята Кирил и Методий
Празникът на Кирил и Методий се чества в цялата страна
Почитаме българските букви и техните свети създатели
Абевето
Честит 24 май, българи!
Национални празници
Да почетем делото на светите братя Кирил и Методий!
Отдаваме почит на паметта и делото на братята Кирил и Методий
Да ни е честит най-светлият български празник - на светите братя Кирил и Методий!
На 24 май България се прекланя пред делото на братята Кирил и Методий!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини