Начало » Новини » Страната
24.05.2021 г.

Почитаме българските букви и техните свети създатели

Празникът на Кирил и Методий се чества в цялата страна
Почитаме българските букви и техните свети създатели

На 24 май България отбелязва деня на светите братя Кирил и Методий и тяхното велико дело – създаването на буквите за славянските племена, открило пътя към духовното им израстване и осигурило приемствеността в културното им развитие. На този ден отдаваме почит на всички просветители, учени, творци и светли умове в българската история и съвремие, дали своя принос за развитието на просветата и културата.

Празнуването именно на 24 май като Ден на славянската писменост и българската култура започва през 1916 г., когато в България е приет Григорианският календар, според който денят на св. св. Кирил и Методий, почитан от Българската православна църква на 11 май по църковния календар, се пада на 24 май по държавния. През 1968 година църквата започва да отбелязва деня на светите братя на 11 май, а 24 май се чества само като "Празник на българската просвета и култура и на славянската писменост". През 2020 година с решение на Народното събрание името на официалния празник е променено от "Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост" на "Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност".

Това е българският празник, който има най-дълга традиция на честване – вече 200 години България слави деня на Св.Св. Кирил и Методий – създателите на славянската писменост. Свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис, където се споменава за честване на 22 май 1813 г. в Шумен. В съвременната историография се приема, че за първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий – създатели на глаголицата. Денят на честването на двамата братя става най-яркия израз на националната идентичност, на българското преклонение пред образованието, науката и културата.

Заслугата на Кирил и Методий към славянското и световното културно наследство са огромни, тъй като те не само създават азбука, съобразена със специфичните звуци за говора на огромни маси от хора, но и популяризират и налагат своето творение. Заслугата на средновековната българска държава и народ пък е прегръщането на тяхното дело, като същевременно го предават на останалите славяни. Днес нашите букви са нашата идентичност и нашият принос за многообразието на европейската и световната култура. Те са българското наследство, съхранено от народа през вековете.

Почитаме българските букви и техните свети създатели
7639
 

Последни материали
Виж
Тенденцията към спад на поголовието свива предлагането и вдига цените
Испания увеличи приходите от износа на овце и кози през миналата година
Тунис също проведе успешна процедура за внос при спад на цените
И родната хлебна пшеница е сред вероятните победители на търга в Алжир
Какви са обичаите и поверията за най-тъжния ден за християните
На Разпети петък Христос става изкупителна жертва за човешките грехове
По данни на Евростат в България поевтиняват устойчиво от януари 2024 година
Яйцата в ЕС ускориха поскъпването през март на годишна база, но не и у нас
От БАБХ твърдят, че стриктно следят за проследимостта на продуктите
Нямат основание твърденията за подвеждане на потребителите с вносното агнешко
Агрометеорологична прогноза за периода 18-24 април 2025 година
Благоприятни топлинни условия ще осигурят умерено темпо на вегетация
Свързани материали
Виж
Отдаваме почит на паметта и делото на братята Кирил и Методий
Да ни е честит най-светлият български празник - на светите братя Кирил и Методий!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини