На 24 май не само в България, но и в редица славянски държави се отбелязва делото на двамата братя Кирил и Методий – създадели и разпространители на славянската писменост. През 865 г. Константин-Кирил философ и брат му Методий са изпратени от византийския император Михаил III да покръстят западните славяни и да организират богослужение във Великоморавия. Това става по молба на великоморавския княз Ростислав.
За тази цел Константин-Кирил философ създал нова азбука, известна като глаголицата, която впоследствие бива опростена и разпространена като кирилица. Названието глаголица идва от думата глаголъ, означаваща „дума“ (такова е и названието на буквата Г). Тъй като глаголати означава говоря, глаголицата поетично е наричана „знаците, които говорят“.
С тази азбука са преведени държавни и религиозни документи и книги, а по-късно Кирил създава и Великоморавска академия (Великоморавско училище), където са били обучавани учениците на Константин философ и Методий.
През септември 885 г. папа Стефан VI издава була, с която забранява богослужението на славянски език. От друга страна княз Святополк защитава интересите на Франкската империя и така през 886 г. и учениците на Константин-Кирил Философ и Методий са били принудени да избягат в България.
С тяхното идване глаголицата е получила широко разпространение. С глаголица и кирилица (създадена от Климент Охридски в края на IX век) са пишели старобългарските книжовници от IX, X и XI в. В Североизточна България са открити и многобройни надписи, писани с глаголица.
Глаголицата съдържа около 44 букви в зависимост от варианта. 24 от оригиналните 38 букви са изведени от графеми на средновековния гръцки минускул. Предполага се, че буквите Ша, Ща и Ци са извлечени от северносемитското писмо – фонемите, които тези букви представят, не съществуват в гръцкия, но са доста разпространени във всички славянски езици. Произходът на останалите букви е неизвестен. За някои от тях се предполага, че произлизат от древноеврейски и самарянски ръкописи, с които Кирил се е запознал по време на пътуването си до хазарите.