Ръководството на Министерството на земеделието (МЗм) обещава да преговаря спешно с колегите си от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), така че подпомагането за напояване, предвидено в Националния план за възстановяване и устойчивост, да стане ефективно и да бъде усвоено от реалните земеделци. Това съобщи за Синор.бг зам. министърът на земеделието Тодор Джиков по повод искането на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) за среща със земеделския министър Явор Гечев.
При откриването на 15-то издание на БАТА АГРА в Стара Загора зам. министърът Тодор Джиков и председателят на браншовата асоциация Венцислав Върбанов коментираха сложния казус, който произтича от насоките за кандидатстването за инвестиции C6.I1 „Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство” от Плана за възстановяване.
И още за плана за възстановяване
„В насоките за кандидатстване с проекти за напояване съществува формулировката, че фермерите трябва да получават водата от източници в „добро състояние” - никъде обаче не е написано какво точно ознава „водоизточник в добро състояние”, посочи Венцислав Върбанов. И добави, че от доклади на МОСВ се вижда, че 90% от водоизтчониците в България не са в добро състояние. „На практика това означава, че определянето на всеки водоизточник, който земеделецът ще посочва за своето поле, ще бъде много субективно определяно от службите към МОСВ при оценката на тези водоизточници. От друга страна, има известен монопол от страна на „Напоителни системи” върху тези водоизточници, затова и от браншовата асоциация са внесли в Министерството на земеделието предложение за леки корекции в методиката, които да улеснят кандидатстването. „Няма логика един фермер да има договор с „Напоителни системи”, да си плаща за услугата „напояване”, но проектът му да не бъде одобряван само защото водоизточникът не отговаря на критериите за добро състояние”, допълни Върбанов. Посочвайки, че тяхното предложение е да има одобрение на проектите на всички фермери, които имат сключени договори с „Напоителни системи”.
Самият Върбанов съобщи, че очаква среща с министър Гечев до края на тази седмица, така че преди окончателното публикуване на насоките за кандидатстване, двете министерства да намерят точните формулировки при кандидатстването. „Досега нямахме реакция на нашето писмо от администрацията, затова поискахме среща с министъра. Нашата позиция е, че може с много малко козметични промени в методиката за кандидатстване да коригираме сегашната уредба, така че повечето колеги да успеят да подготвят проекти за напояване”, обясни още фермерът от Долни Дъбник.
На въпрос на Синор дали от юни до септември ще могат да подготвят проекти си, Върбанов уточни, че „земеделците имат проектна готовност , защото точно тази помощ ще бъде от стратегическо значение за сектора, който в условията на климатични промени е длъжен да бъде конкерентен”. Точно в този момент се очаква и бързата реакция от страна на администрацията.
Екатерина Стоилова