Вторият ден от протестната вълна, заляла северната граница на страната, продължава с блокиране на пътища към дунавските градове, Русе, Видин, Кардам и Силистра, като към момента само при граничния пункт до Кардам има опашка от стотина украински камиони, които не могат да преминат в България, съобщи националното радио.
След вчерашните митинги, на които зърнопроизводителите представиха исканията си за затваряне на транспортните коридори за безмитни украински земеделски продукти през България, в ранния следобед днес в президентството ще се проведе работна среща с фермерите. Преди срещата президентът Румен Радев припомни, че от досегашните си разговори с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, с депутати и премиер министри от ЕС той е поставил искането на страната за ефективна подкрепа на земеделците, чиито доходи се сринаха заради спада в цените и блокираните вътрешни пазари.
Припомняме, че от лятото на миналата година целият земеделски бранш е притиснат силно от дъминга на украинското зърно и друга селсксостопанска продукция, което не напълни складовете в Африка и Близкия Изток, каквато беше идеята на европейските правителства, а се озова в България, Румъния, Полша, Чехия и др. държави.
Никаква административна помощ от властта
В резултат на срива в цените родните производителите не успяха да продадат миналогодишната си реколта от пшеница и слънчоглед, в резултат на складовете им са пълни с непродадена продукция. Особено тежно е състоянието при слънчогледа, защото при 20 хил. тона внос на маслодайно семе през 2021 г., през миналата година България се е снабдила през този безмитен коридор с цели 900 хил. т маслодайно семе. Данните бяха съобщени в интервю за националното радио от зам. министъра на земеделието Тодор Джиков. Българският слънчоглед остана непродаден и за пролетната сеитба земеделците нямат средства, защото в момента цената на слънчогреда е със 100 лв. под себестойността, посочи още зам. министърът. По разчети на ведомството към момента загубите на сектора заради срива в цените се изчисляват на 50 млн. евро, или 100 млн. лв.
Днес се очаква да бъдат одобрени 33-те милиона лева (16,7 млн. евро) от кризиктния резерв на ЕС за българските фермери, които обаче са крайно недостатъчни да покрият загубите им. Също днес в международния обмен на информация беше съобщено от румънския депутат Дачиан Чолош и бивш еврокомисар по земеделие, че Еврокомисията и Европарламентът подготвят втори пакет компенсации за земеделците от най-силно засегнатие държави в ЕС, като очакванията са до няколко седмици средствата да бъдат одобрени.