С масови блокади на основни пътища към граничните дунавски градове Русе, Силистра, Кардам и Видин десетки хиляди земеделски производители излязоха днес на протест с искане – България да бъде извадена от транспортния коридор за превоз на безмитна продукция от Украйна към трети страни, чийто срок беше продължен и одобрен от ООН преди десетина дни. Основният мотив за това искане е критичният спад в изкупните цени на пшеницата, слънчогледа и царевицата, получил се след дъмпинговия внос, в резултат на което три месеца преди жътвата близо 2 милиона тона българска продукция не можа да бъде изнесена от България, а складовете на търговци и производители са пълни.
Предупреждението на Проданов пред Синор.бг преди месеци
„Цената на тон пшеница в момента е с 40% под себестойността, която сме формирали за нейното производство през миналата година, а това е критично за колегите, които няма как да осигурят финансиране за пролетните сеитби”, съобщи в интервю за националното радио Илия Проданов, зам. председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите и фермер от Бургаско. Колежката му от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова допълни, че е важно в Еврокомисията да чуят гласа на българските земеделци, а и не само техните, защото, намирайки в близост до военните действия, те са най-силно засегнати от свръхпотоците с безмитна селскостопанска продукция, които вместо да се изнасят за трети страни, остават в държави като България, Румъния и Полша.
Дикме предложи преди 6 месеца държавата да интервенира на пазара
Протестите на земеделците ще продължат на 30 и 31 март, защото браншът е притиснат до стената и очаква реална защита от този ценови срив!