Начало » Важно за фермера » Пчеларство
26.03.2023 г.

Почти половината от внасяния в ЕС мед е подправен

Според последен анализ на ЕК
Почти половината от внасяния в ЕС мед е подправен

Най-актуалният анализ на Европейската комисия за пчелния мед, внасян в Европейския съюз, показва, че почти половината от него е подправен, т. е. съдържа големи количества захарен сироп. Делът е много по-висок в сравнение с миналата година, се посочва в анализа на Генералната дирекция за здравето и безопасността на храните (DG Sante) на ЕК, изготвен заедно с ресорните национални агенции на 18 държави, които членуват в Мрежата на ЕС за измами при храните, Европейската служба за борба с измамите (OLAF) и Съвместния изследователски център към ЕК.

Според документа 46% от 320 проби от вносен мед в ЕС, взети произволно от ноември до февруари 2022 г. включително и анализирани, са „вероятно подправени”. Макар методът на тестване да е недостатъчен за доказване на подправянето на меда, той дава представа, че пробите са „съмнителни за подправяне” и поради тази причина не отговарят на Директивата за меда на ЕС. Медът съдържа собствени захари и според правилата на ЕС по въпроса трябва да бъде предлаган чист, без добавки. Подправянето му се извършва с добавяне на вода или евтин захарен сироп, за да бъдат увеличени количествата за продажба. Макар рискът за здравето на потребителите от подобно подправяне да се смята за относително малък, практиката заплашва производителите в ЕС, изправени пред конкуренцията на продукти с незаконни и по-евтини съставки.

Най-голямото количество от подозрителни доставки идва от Китай – 74% от всички засечени, но медът, произведен в Турция, е с огромен дял на подозрителните проби (93%), а целият, внасян от Великобритания, е подозрителен! Според изследователите това може да е вследствие от смесването на произведен в други страни мед с британски, преди да бъде реекспортиран към ЕС.

Всичко това накара производителите на мед в ЕС да призоват за осъществяването на спешен план за действие, с който да бъде спасен секторът. Те изтъкват спада на производството в целия ЕС и увеличаването на евтиния внос.

Според проучванията ЕС не произвежда достатъчно мед за собствения си пазар и внася около 40% от трети страни. Това обаче изправя на нокти местните производители заради нарастващия внос на ниски цени, особено от Китай.

„ЕС е вносител на мед, тъй като вътрешното търсене надхвърля местното поризводство. Важно е да останем нащрек за всякакви злоупотреби”, заяви Виле Итала, генерален директор на OLAF.

От съюза на организациите на европейските фермери COPA-COGECA пък призоваха политиците в ЕС да „действат, за да бъде избегнат разпадът на бранша”, което би могло да доведе до значителен спад на броя на пчелите на континента. 

Почти половината от внасяния в ЕС мед е подправен
11891
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Предстоящо
От 24 януари очаквайте 5-то издание на Менторската програма за бизнес дамите
Изложителите
И на „Зелената седмица“ българското песто от тученица удиви германците
Протест на 23 януари
Еколози настояват агроминистерството да се включи в защитата на парка „Сините камъни”
Европейска комисия
За промоционални програми във и извън ЕС са одобрени 132 млн. евро през 2025 г.
На вниманието на агро-хранителния сектор
До 9 февруари се подават заявки за търговската делегацията на ЕС за Япония
Гръцките фермери изкараха протестно тракторите на пътищата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини