Начало » Важно за фермера » Пчеларство
04.01.2023 г.

Етикетите върху меда задължително ще показват от коя държава е внесен

Решения на Министерския съвет
Етикетите върху меда задължително ще показват от коя държава е внесен

sinor.bg

Етикетите върху пчелния мед задължително ще посочват държавата, където е добит продуктът, за да няма заблуда за потребителите. Това е записано в измененията на приетата днес от кабинета наредба за изискванията към пчелния мед, предназначен за консумация. Целта е да се защитят здравето и правата на потребителите, да бъдат улеснени свободното движение на пчелния мед и достъпът до висококачествени продукти, се посочват в мотивите.

Припомняме, че масово внасят незаконно мед от Украйна, който се препакетира като български. Разпоредбите не са нови, а са прецизирани и съобразени с промените в европейското и националното законодателство, и по-специално Закона за храните и Закона за управление на агрохранителната верига.

С наредбата се определят изискванията към състава, характеристиките, наименованията на пчелния мед и към етикетирането на продуктите.

Когато пчелният мед се пуска на пазара или се влага в продукти, предназначени за консумация от човека, не се допуска добавянето на хранителни съставки, хранителни добавки или добавянето на друго освен пчелен мед.

Пчелният мед не съдържа несвойствени за състава му органични и неорганични примеси, няма чужд вкус или мирис, признаци на начална ферментация, изкуствено предизвикани промени в киселинността и не трябва да е бил нагряван по начин, който да разрушава или значително да деактивира естествените му ензими. Поленът и съставките, характерни за пчелния мед, с изключение на филтрирания пчелен мед, не се отстраняват, освен когато това не може да се избегне при пречистване.

При етикетирането на пчелен мед се спазват изискванията на Регламент (ЕС) № 1169/2011 на ЕП и на Съвета от 25 октомври 2011 г. за предоставянето на информация за храните на потребителите и на Наредбата за предоставянето на информация на потребителите за храните, приета от Министерския съвет и обнародвана в ДВ през 2021 г.

Промените целят да ограничат нарушенията и да се повиши ефективността на извършвания контрол.

Предвижда се постановлението да влезе в сила в 14-дневен срок от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.

Етикетите върху меда задължително ще показват от коя държава е внесен
13261
 

Последни материали
Виж
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Птичият грип сви производството на яйца в САЩ през миналата година
Арестуваха директор на училище с подкуп за ремонт на сградата
Свързани материали
Виж
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Най-зле е положението при производителите на мляко и зърно
За 18 години фермите в Англия са намалели с бизо 23 на сто
Европейският млечен борд приветства предпазливо представената от ЕК „Визия за земеделието и храните“
Износа на селскостопански продукти и храни от Русия за Обединените арабски емирства се е увеличил с 30%
Научните проекти на ССА допринасят за устойчиво и конкурентоспособно земеделие
Ще се обсъжда ефектът от проверката на въздействието върху селските райони
Одобриха българската позиция за заседание на Съвета на ЕС за земеделие
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини