Европейският съюз ще промени правилата за маркировката на етикетите на хранителните стоки, за да пресече доставките на подправяния китайски пчелен мед на пазара на държавите-членки, след като министрите на селското стопанство на страните от общността се споразумяха за това с европейския комисар за земеделието и развитието на селските райони Януш Войчеховски, съобщи електронното издание Politico.
Медът е сред продуктите, които се подправят най-често и пчеларите от ЕС отдавна се оплакват от нелоялната конкуренция на продукт с ниско качество, доставян масово от Китай – най-големият му производител в света. Обикновено в китайския мед се добавя захарен сироп – практика, която противоречи на стандартите на ЕС, но не може да бъде установена без качествени лабораторни анализи.
В момента правилата за маркиране на меда в ЕС изискват на етикета да бъде посочена страната, от която произхожда. Когато обаче става дума за смесване на мед от различни страни, категоризацията е доста обща – посочва се дали става въпрос за държави от ЕС, за държави извън общността или за участие както на едните, така и на другите, а това не дава особено ясна представа на потребителите. По този начин може да бъде избегнато изричното упоменаване на Китай и страната да не бъде свързвана конкретно с нискокачествения или подправян мед, когато става дума за смес на сладкия продукт от 2 и повече страни-производителки.
Стремежът към „подробна и конкретна” маркировка при смесване на меда бе предложено от Франция, Португалия и особено Словения – страна с много любители пчелари, която използва председателството си на ЕС, за да вкара въпроса в дневния ред на общността. Словения настоява държавите, чийто продукт участва при смес, да бъдат изрично посочени на етикетите.
Словенският министър на селското стопанство Йоже Подгоршек обяви, че Войчеховски е признал „необходимостта от промени в правилата за маркировката”. „Същото се отнася и държавите-членки – повечето от тях предоставиха своята подкрепа”, добави Подгоршек, без да посочи изрично Китай или друга страна извън общността.
Сред най-големите износители на мед за ЕС са Китай и Украйна, а подправяният китайски мед от години е тема на обсъждания в Брюксел.