Начало » Новини » Коментари
23.01.2023 г.

До 40 на сто от биостадата може да се подновяват с млади, не биологични животни

Нормативни промени
До 40 на сто от биостадата може да се подновяват с млади, не биологични животни

sinor.bg

Със заповед на министъра на земеделието животновъдните биологични стопанства могат да разполагат с определен процент и не биологични животни, но само в определени случаи. Примерно, когато стадото се подновява, до 40% от животните могат да бъдат отгледани по небиологичен начин и  да са нераждали женски екземпляри. Това гласи наредбата за прилагане на правилата на биологично производство, етикетиране и контрол, и за издаване на разрешение за контролна дейност за спазване на правилата на биологичното производство, както и за последващ официален надзор върху контролиращите лица, чието обсъждане мина и предстои нейното обнародване в „Държавен вестник”.

Също с изрична заповед в тези биостопанства може да се позволи и въвеждането на уловени диви животни. Ако се отнася за рибовъдни стопанства - и аквакултури и риби, които не са отгледани по биологичен път.

Може да има изключения и по отношение на продължителността на преходните периоди, прилагани върху поземлени имоти съгласно изискванията на Приложение II, Част I, т. 1.7.2 и т. 1.7.3 от Регламент (EС) 2018/848, чл. 10, параграф 3 от Регламент (EС) 2018/848 и Глава I, чл. 1 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/464.

Допустими са изключения от разпоредбите за биологично производство и в случаите, свързани с бедствия, както и след взето официално решение от компетентните централни и териториални органи на изпълнителната власт за признаване на дадена ситуация за бедствие.

С новата наредба контролът се задълбочава, като БАБХ трябва да поддържа тясна връзка с контролните органи върху биологично произведените храни от трети страни, от където се извършва и вносът на подобни продукти.

Основна цел на промените в наредбата за биохраните е националното законодателство да гарантира пълно съответствие с правно обвързващите актове на Европейския съюз за биологичното иби за прехода към този вид производство.

Подробно са разписани условията и редът за прилагане на правилата за биологично производство, етикетирането и контрола на биологични продукти и продукти произведени при преход към биологично производство. Детайлизирани са и изискванията за поддържане на информация за отглежданите по биологичен начин животни, ювенилни екземпляри от биологични аквакултури и биологични ярки включително породите животни и генетични линии, адаптирани към биологичното производство, генетичните линии за бавнорастящи домашни птици и регистър на лицата, които предлагат на пазара растителен репродуктивен материал от биологичен хетерогенен материал.

Нови са правилата за списъците, които трябва да се поддържат на национално ниво - списък на видовете, подвидовете или сортовете, за които е издадено генерално и общо разрешение по отношение на използването на растителен репродуктивен материал произведен при преход към биологично производство и на небиологичен растителен репродуктивен материал.

Изготвен е национален каталог от мерки, включващ списък на несъответствията с позоваване на специалните правила от Регламент (ЕС) 2018/848; класификация на несъответствията в три категории: незначителни, сериозни и критични, мерките, съответстващи на различните категории несъответствия.

За целите на надзора са предвидени правила относно сертификата, издаван на оператори, групи от оператори и износители от трети държави, участващи във вноса на биологични и произведени при преход към биологично производство продукти в Съюза, както и правилата по отношение разрешаване на изключения от правилата за биологично производство.

За първи път се регламентират изискванията към група от оператори, тяхната сертификация с контролиращо лице, документацията която водят и съхраняват, както и надзора и контрола върху тях. С цел подобряване на сътрудничеството и взаимодействието с браншовите организации в сектора, се дава възможност за участие на техни представители в работата на Постоянната междуведомствена консултативна комисия по биологично производство. На контролиращите лица се дава възможност за участие в заседанията на комисията в случаите на разглеждане на предложения за изцяло или частично спиране на действието на разрешението, отнемането му или ограничаване на неговия обхват. Представители на браншовите организации могат да вземат участие в работата на комисията при разглеждане на въпроси, свързани с прилагане на правилата на биологичното производство.

До 40 на сто от биостадата може да се подновяват с млади, не биологични животни
4244
 

Последни материали
Виж
Благодарение на морския коридор през българските териториални води
Украйна ни измести от пазара на пшеница в Индонезия
Биоплощи могат да се добавят неограничено до 3-ата година от ангажимента
Другата седмица се очакват плащания за биологичното животновъдство
Оцеляването на малките животновъди е под голям въпрос
Промени в закона за земеделските земи вдигнаха десетократно наеми на пасища
Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването
БАБХ откри огнище на шарка по овцете и козите в Хасковско
С предимство за класиране са намиращите се наблизо ферми без нарушения
Площите с условия за пашуване в парк Рила са наполовина на планираните
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Свързани материали
Виж
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
Решения на Министерския съвет
Одобрена е наредбата за конфитюри и мармалади
Промени в Наредба № 12
С 6 месеца е удържен срокът БАБХ да пусне сайт, в който стопаните да вписват пръскания и торене
Отвори прием по интервенциите за биологичното земеделие, околната среда и климата и хуманно отношение
От 2025 г. са в сила новите промени в наредба 10
Вдигат субсидиите за отглеждане на автохтонни породи
Заявленията се подават без санкции до 15 май 2025 г.
Влязоха в сила промените в наредбата за директните плащания
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини