Като изтъкват, че селските райони представляват над 80% от територията на ЕС и са дом на 30% от населението му, членовете на ЕП подчертават, че нуждите на селските общности трябва да бъдат надлежно разгледани, когато Комисията подготвя законодателство и финансови програми в областта на селското стопанство или политиките на сближаване.
В доклада за дългосрочна визия за селските райони на ЕС, одобрен с 465 гласа "за", 29 "против" и 131 "въздържал се" във вторник, членовете на ЕП твърдят, че е необходимо да се предприемат незабавни действия с ясни и постижими цели: по-високи минимални заплати, добри условия на труд и социална интеграция, баланс между половете в органите за вземане на решения в областта на селското стопанство и намаляване на безработицата сред жените.
Като изтъкват, че демографският спад и застаряването на населението ще означават предизвикателства за продоволствената сигурност и че селските общности все още са изправени пред предизвикателства, свързани с достъпа до основни услуги и икономически възможности, депутатите искат от Комисията да премахне пречките пред подхода на многофондово финансиране и да подобри координацията между инструментите за финансиране на ЕС и на национално равнище.
Парламентът също така подчертава значението на прилагането на механизъм за проверка на селските райони за инициативите на ЕС, като настоява той да стане задължителен и подчертава значението на включването на местните и регионалните власти в определянето и прилагането на тези механизми.
Селските райони представляват 83 % от общата територия на ЕС и са от най-голямо значение за производството на храни, гори и енергия. Те са и дом на около 137 милиона души (30 % от населението на ЕС), чийто брой намалява през последните пет десетилетия.
Застаряването на населението е едно от най-големите предизвикателства: на всеки земеделски стопанин на възраст под 35 години се падат повече от шест земеделски стопани на възраст над 65 години.
Освен това броят на земеделските стопанства в ЕС-27 е намалял с 32 % в периода 2003-2016 г., като спадът е най-силен сред малките стопанства. През 2016 г. семейните стопанства са представлявали 92 % от 10,5 милиона стопанства в ЕС. До 2040 г. ЕС може да изгуби още 6,4 млн. ферми, в резултат на което броят на останалите ферми в ЕС ще бъде приблизително 3,9 млн. ферми, което представлява изключително намаление с 62 % в сравнение с 2016 г.