Начало » Новини » Страната
10.04.2025 г.

МОСВ намалява нивите, където ще се прилага стандартът ДЗЕС 2

Информационна кампания
МОСВ намалява нивите, където ще се прилага стандартът ДЗЕС 2

Новите площи, които са в обхвата на влажните зони Снимка: sinor.bg

След продължителни преговори между министерствата на земеделието и на околната среда и водите за определяне на влажните зони в България, където е почти невъзможно да се извършва земеделска дейност, на 4 април е постигната договореност в полза на фермерите. Става въпрос за хиляди декари земеделска земя около Драгоманското плато, която през миналия век е превърната в обработваема земя и днес трудно може да се причисли към определението за влажна зона. Това съобщи пред земеделци от Софийска област шефът на дирекция „Растениевъдство“ в Министерството на земеделието и храните Петър Кировски.

Самото прилагане на Стандарта за поддържане на добро земеделско и екологично състояние ДЗЕС 2 става задължително от 2025 година. Териториалният обхват на влажните зони в страната се определят от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и включва приоритетно 11-те влажни зони, които към момента са в списъка по Рамсарската конвенция, а също и още 25 влажни зони, които не са в Рамсарския списък, но има информация, че покриват един или повече от критериите за обявяване или имат голям потенциал за опазване и възстановяване. Става въпрос за 71% от торфищата в националните или природни паркове, плюс още 97%, които са в зони от Натура 2000.

Първоначалното решение на МОСВ било ДЗЕС 2 да се отнася за 149 хиляди декара в цялата страна, но тъй като същността на стандарта е да се предпазва водородът в почвата, а по времето на социализма – около 40 години преди Драгоманското плато да бъде обявено за влажна зона по силата на Рамсарската спогодба, част от площите там са били обработвани, затова и днес там няма как да се търсят почви, богати на водород, поясни Кировски. В тази връзка експертите от МОСВ са приели предложението на земеделското министерство и при последната експертна среща, проведена на 4 април т.г., е решено общо за страната влажните зони да бъдат сведени до хиляда хектара, или само 10 000 декара. Колкото до земеделските земи, попадащи в тези зони, те са намалени само до 471 дка.

Според ДЗЕС 2 върху всичките влажни зони не може да се прави разораване, дрениране, пресушаване, изгаряне, използване на минерални торове и на растителна защита, припомни Кировски. И добави, че са забранени всички дълбоки почвени обработки, свързани с обръщане на почвения хоризонт (дълбока оран 20-35 см или плитка оран 10-20 см) и дълбоко разрохкване (60-80 см).

При установено нарушение на тези забрани се налагат санкции в зависимост от размера на площта – много ниско нарушение – до 0,2 ха вкл. от земеделските площи в границите на влажните зони и торфищата; ниска степен на нарушение – над 0,2 ха до 1 ха вкл. от земеделските площи в границите на влажните зони и торфищата; средна степен – над 1 ха до 2 ха вкл. От земеделските площи в границите на влажните зони и торфищата; висока степен – над 2 ха, или 20 дка от земеделските площи в границите на влажните зони и торфищата

В новия списък с влажни зони влизат части от Драгоманското езеро и платото – карстов район, Белене, Сребърна, Атанасовското езеро, Дуранкулак и малка част от Шабленската тузла. След стесняването на териториалния обхват на влажните зони хората спокойно могат да извършват земеделска дейност.

Екатерина Стоилова

МОСВ намалява нивите, където ще се прилага стандартът ДЗЕС 2
30258
 

Последни материали
Виж
58 000 тона рапица пристигна във Варна
Царевицата и слънчогледовото масло са осигурили най-много приходи
Украйна изнесе селскостопанска продукция за над 2 милиарда долара през март
Увеличава се делът на биологичните и тези от свободни кокошки
Производството на яйца в Германия нарасна с над 4 на сто през 2024 година
България е сред страните с най-голям принос за спада през януари и февруари
Преработката на маслодайни култури в ЕС намаля до 3-годишно дъно
Партньорите на БАСФ залагат на сдружаването и иновациите в земеделието
В рамките на Sofia Spring Fest
Близо 20 родни земеделски производители ще предлагат продукцията си в сърцето на София до 7 май
Свързани материали
Виж
Срещи с бранша
На 4 април в МЗХ ще се проведе финална среща по „влажните зони“
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини