Доброволческа формация „Зеленият отбор на България“ ще организира на 12 април от 10 до 23,30 часа 13-я Независим фестивал на семената. Идеята е да се обединят любители и малки градини, които да си вземат определени зеленчуци, плодове или билки и да започнат да ги пазят и съхраняват, включвайки се в мрежа от пазители на семената.
"По този начин ще създадем наша независима Банка за семена, която да споделя своите блага за бъдещите поколения", посочват организаторите. Целта е да издирят и запазят всички стари сортове в региона. Интересуват се само от директни, прави сортове, които запазват своите качества в поколенията и не се разпадат на хибридните си кръстоски.
„Правим го без пари, работим много, но имаме нужда от сърцати мечтатели, които да се включат към идеята. Иначе над 96% от био разнообразието на Планетата ще изчезне завинаги. Хибридните и ГМО семена настъпват мощно и няма да е далеч времето, когато само те ще присъстват на пазара“, четем в поканата.
Фестивалът ще се проведе след Гара Елин Пелин, след табелата за Елин Пелин, на 100 метра от Лидъл, Елин Пелин.