Начало » Новини » Страната
15.04.2025 г.

Сезонът на градушките стартира с търсене на инженери и физици за командните пунктове

Осигурени са близо 14 хиляди ракети
Сезонът на градушките стартира с търсене на инженери и физици за командните пунктове

Сезонът за борба с градушките стартира неслучайно толкова рано. Очакваше се да имаме още днес повод да действаме, но ни се размина. Възможно е се появят условия за формиране на градушки около празниците. Това съобщи днес при полигона до с. Голям Чардак, област Пловдив изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките (ИАБГ) инж. Валери Ценов. При старта на сезона участие взе и заместник-министърът на земеделието Иван Капитанов.

От днес ще се прилага и самолетният способ, за който бюджетът е 7 милиона лева. 2025 г. е последната година от сключения договор с фирмата-изпълнител.

С този способ се защитават около 11 милиона декара земеделска земя. Традиционната борба срещу градушките с ракети обхваща 13 милиона декара, така че опазените земеделски площи ще са 24 млн. дка. В област Пловдив два полигона защитават към 2 млн. декара.

Третият начин за противодействие на градушките, за който агенцията се подготвя, е с наземни генератори. Заради множество документални изисквания той сигурно няма да се приложи през настоящата година. Този метод ще защитава посеви и насаждения в областите Кюстендил, Перник, Ямбол и Бургас.

Използването на наземни генератори не изисква голям бюджет, поясни Иван Капитанов. Вече имаме генератори, имаме „шкафове“ за пропан-бутан. Механизмът на противоградовата защита при този метод е чрез изстрелване към облаците на течен сребърен йодит с помощта на ацетон и пропан-бутан. Облаците се засяват с реагента 3-4 часа преди настъпването на градоносната облачна маса към посоката, от която идва. Доказано е, че методът намалява с 30-40% силата на градушката и тя се извалява на ситни зърна.

По този повод инж. Валери Ценов вметна, че някои стопани закупуват звуково оръдие, за да защитят стопанството си от градушки. Няма доказателства, че звуковото оръдие действа, категоричен бе директорът на агенцията.

Един от проблемите, с които и агенция, и земеделското министерство ще опитват да се справят, е текучеството от служители, част от които си намират друга работа или се пенсионират. Причината е ниското трудово възнаграждение. Така например шеф на команден пункт е с брутна заплата 2000 лева. Хората, които работят на ракетните площадки, са на 1133 лева. За нощен труд часовото заплащане е 2 лева. Най-лесно се намират ракетчици, въпреки че те трябва изкарат курс за работа с взривни вещества. При командните пунктове е по-сериозната криза, тъй като там се търсят специалисти – физици и инженери, и  са обявени конкурси за заемане но свободни позиции.

Зам. министър Капитанов с важни новини за Капмания 2025 г.

Иван Капитанов се надява Министерството на финансите да отпусне средства за увеличаване на заплатите в ИАБГ с 15%, тъй като министерството преценява, че има недофинансиране в сферата на възнагражденията. „Работим със синдикатите. Увеличихме платената отпуска с 20 дни“, допълни инж. Ценов.

Тази година ще започне изграждането на нови 25 ракетни площадки, разположени в областите Видин, Плевен, Сливен, Пловдив, Стара Загора,  и Хасково, съобщи зам.-министър Капитанов. Тяхната дейност вероятно ще стартира догодина. В Плевен ще се създаде нова регионална дирекция, към която ще има 28 ракетни площадки.

За тазгодишния противограден сезон агенцията ще разполага с 13 672 ракети, а ако са недостатъчни, броят ще се допълни, информира Иван Капитанов. Ще работят 262 ракетни площадки. Въпреки че има свободни места в агенцията, заместник-министърът каза, че системата е балансирана и ще работи ефективно.  

Сезонът на градушките стартира с търсене на инженери и физици за командните пунктове
4157
 

Последни материали
Виж
Нормативни промени
Важни изисквания за пръсканията срещу мухи и вредители във фермите
Митата на Тръмп само задълбочават проблема
Цените на яйцата на дребно в САЩ продължават да чупят рекорди
Проекти на МРРБ
Евросредства за селския и културен туризъм в Северозападна България
Решения на Министерския съвет
Одобрена е наредбата за конфитюри и мармалади
Отново е закупено половината планирано количество при слаб спад в цената
Българската пшеница този път не успя да спечели търга в Йордания
Решения на Министерския съвет
Такси, които ще се плащат при вписването на фалити
Свързани материали
Виж
11 626 ха са заявили 337 стопани в Кюстендил по Кампания 2025
Над 40 площадки за борба с градушките ще има в областите Кюстендил и Перник
Обмяна на опит
Капитанов: България би могла още от 2025 г. да въведе наземни генератори срещу градушките
Обмяна на опит
Пилотно внедряват и у нас наземни генератори за борбата с градушките
Приоритет на МЗХ е управлението на кризите и неблагоприятните климатични явления
НИМХ
След жегата жълт код за бури в 13 области от страната
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 19-25 юли 2024 година
Прогнозираните валежи ще помагат на изпадналите в топлинен стрес култури
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини