Начало » Новини » Света
14.12.2022 г.

Една четвърт от малките стопанства в Украйна са спрели или ограничили дейност

Една четвърт от малките стопанства в Украйна са спрели или ограничили дейност

Според ново проучване, публикувано от Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO), след девет месеца война в Украйна селските домакинства са все по-засегнати от конфликта, като много от тях са принудени да намалят или да се откажат от селскостопанските дейности.

Резултатите от общонационално проучване на домакинствата в селските райони разкриват, че всеки четвърти от анкетираните 5200 стопани е намалил или прекратил селскостопанското производство поради конфликта. Селските домакинства бяха интервюирани, за да се подобри разбирането за текущото положение и нуждите в областта на селското стопанство и поминъка, особено с оглед на предстоящия зимен сезон.

Чувствителните сектори искат мигновена редакция на Стратегическия план след месец

"Селскостопанският сектор на Украйна е важен източник на препитание за около 13 милиона украинци, живеещи в селските райони. Въпреки че около две трети от селскостопанската продукция се произвежда от големи ферми, домакинствата в селските райони произвеждат около 32 % от нея", заяви Пиер Вотие, ръководител на украинския офис на FAO. "Докладът показва, че 25 % от украинското селско население, занимаващо се със селско стопанство, е спряло дейността си или е намалило производството си поради войната. Положението е много по-лошо в най-зависимите от селското стопанство региони на Украйна, където са засегнати над 40 процента от селските семейства."

Въздействието на войната върху по-широката производствена система, характеризиращо се с прекъсвания на веригите за създаване на стойност и доставки и нестабилност на цените, се отрази на селското население, подчертавайки неговата взаимозависимост със селскостопанската икономика на страната. Макар че последиците от войната са по-осезаеми в регионите в близост с фронтовата линия, те са широко разпространени и в останалата част на страната.

"Докладът се фокусира върху домакинствата, които се занимават предимно със земеделие в "задния двор" и дребномащабно селскостопанско производство", казва Лавиния Антоначи, координатор на проучването. "Въпреки че не са официално определяни като земеделски производители, те играят ключова роля в осигуряването на продоволствената сигурност, доходите и поминъка на селското население, като осигуряват собствената си консумация на храна, както и продават продуктите на местно ниво, допринасяйки по този начин за местните вериги за доставки."

Основни констатации  

Един на всеки четирима анкетирани е намалил или спрял селскостопанското производство поради войната, като в някои области, включително Сумска, Днепропетровска, Одеска, Черниговска и Николаевска, броят на засегнатите стопани е е по-висок - над 40 % .

Нарастването на разходите за производството на селскостопанска продукция както за растениевъдство (72% от домакинствата), така и за животновъдство (64% от домакинствата), дължащо се на войната, е една от причините.

Над половината от селските домакинства съобщават за намаляване на доходите в сравнение със същия период на миналата година. Във фронтовите области тази тенденция е по-силно изразена: Сумска - 67%, Николаевска - 65%, Донецка - 63%, и Запорожка - 63%.

По отношение на разходите за храна повече от половината от интервюираните селски домакинства съобщават, че между юни и септември 2022 г. са похарчили над 50 процента от общите си разходи за храна. Във фронтовите области почти един от всеки пет анкетирани (18%) декларира, че е похарчил над 75% от общите разходи на домакинствата си за храна. В страната като цяло този показател е около 14 процента.

Средно на национално ниво около 57% от интервюираните домакинства са възприели негативни механизми за справяне с бедствията чрез изразходване на спестявания и вземане на пари назаем, продажба на производствени активи, намаляване на разходите за здравеопазване или намаляване на разходите за торове, пестициди, храна за животни и ветеринарни грижи.

Основните трудности, които се очакват през следващите няколко месеца по отношение на селскостопанското производство както за растениевъдните, така и за животновъдните дейности, са ниските печалби от продажбата на храни, ограниченият достъп до торове или пестициди, гориво или електроенергия за захранване на оборудването и храна за животните.

По подобен начин селските домакинства посочват, че достъпът до семена, торове и храна за животни е сред най-големите им нужди. Най-голяма нужда от фураж за животни е имало в Чернивецка, Донецка, Сумска, Виницка, Закарпатска и Запорожка област.

С продължаването на войната настоящото положение вероятно ще се влоши още повече се констатира от доклада.  

Една четвърт от малките стопанства в Украйна са спрели или ограничили дейност
4233
 

Последни материали
Виж
Прогноза за времето
До четири дни не се очакват гръмотевици
ДФЗ преведе 3 млн. лева на памукопроизводителите за Кампания 2024
До 9 юни ДФЗ ще изплати финансовата помощ
Още ден се заявява подпомагане за зимни пръскания в овощните градини
Реално с9траната ни не прилага правото на ЕС
Канонада от съдебни искове на Еврокомисията срещу България
Становища срещу промени в две наредби
От WWF алармират за опасност от застрояване на една пета от горите
Позиция
Copa и Cogeca приветстват визията на Европарламента за ОСП след 2027 г.
Свързани материали
Виж
Европа е изправена пред най-тежката епидемия от шап от началото на века
Двугодишен план
ФАО обяви план за 150 млн. долара в подкрепа на засегнатите от войната украински фермери
Актуализирани прогнози за търсенето и предлагането на зърнени култури на ФАО
Индексът на цените на храните на ФАО остава стабилен през март
Повишаването на котировките на растителните масла компенсира по-ниските цени на пшеницата, царевицата, ориза и захарта
Над половината са за членски внос към ФАО
МЗХ плаща годишно към 1 млн. лв. на международни организации
ФАО прогнозира по-голям световен добив от пшеница през 2025 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини