Начало » Пазари » Зърно
07.03.2025 г.

ФАО прогнозира по-голям световен добив от пшеница през 2025 г.

ФАО прогнозира по-голям световен добив от пшеница през 2025 г.

На 7 март ФАО (Организацията на ООН по прехрана и земеделие) публикува „Кратък  доклад за състоянието на глобалния зърнен баланс” (FAO Cereal Supply and Demand Brief). В данните за текущия сезон липсваха конструктивни за ценовото развитие промени, като увеличението на оценката за глобалното производство на пшеница през текущия сезон 2024/25 г. от 788,6 млн. т до 792,2 млн.т (нивото от 2023/24 г. ) беше очаквано от пазара, предвид по-високите добиви от пшеница на Зеления континент (Австралия).

Вниманието на участниците в зърнената търговия беше насочено към първите по-подробни оценки за размера на новата  реколта .

Според водещите експерти от ООН през 2025 г. се очертава незначително (с около 1 на сто) увеличение на добива от пшеница в световен мащаб от 792,2 млн.т до 796,0 милиона тона. Основният фактор за увеличение на глобалния добив се очаква да бъде увеличението на производството в страните от Европейския съюз след  неблагоприятната за европейското зърнопроизводство 2024 г. ФАО маркира разширяване на отглежданите площи, предимно за меки сортове пшеница, главно във Франция и Германия, като спрямо миналата година се очертава увеличение на средния добив от пшеница в страните от Европейския съюз. Експертите предупреждават обаче, че „тази оптимистична перспектива може да бъде възпрепятствана от развитието на сухи условия на Изток и прекомерните валежи на Запад, особено във Франция”. В Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия се предвижда площта със зимна пшеница да се възстанови от спада през 2024 г., а следователно и там  през 2025 г. се очаква леко увеличение на производството. 

В Съединените щати общата площ с пшеница се очаква да нарасне през 2025 г. в резултат на увеличената площ на зимна пшеница, като е възможно и увеличаване на площите за пролетните сортове за сметка на соята. Увеличението на площите обаче може да бъде в известна степен неутрализирано от лекото намаление на добива поради ограничените валежи. В резултат на това оценката за новата реколта в САШ е сведена до 52,5 милиона тона.

В Канада площите с пшеница се очаква да се разширят, въз основа на предварителните прогнози, поради увеличената влага в почвения слой и очакваните по-високи цени по-късно през годината. Ако добивът достигне средни стойности, производството на пшеница може да достигне 35 млн. тона, което е около  нивото от 2024 г.

В Руската федерация площите със зимна пшеница намаляват за трета поредна година. В комбинация с липсата на влага в почвата и тънката снежна покривка (предпоставка към  измръзване) се очаква производството да намалее с 2 процента до 80 милиона тона в сравнение с миналата година.

В Украйна войната продължава, която затруднява достъпа до полетата, а финансовите проблеми  и щетите по инфраструктурата намаляват рентабилността на сектора, като се прогнозира, засетите площи през 2025 г. да останат под средната. Допълнителен фактор за влошаване на перспективите за реколтата е липсата на валежи, така че се очаква лек спад на производството спрямо миналата година.

Планира се площите с пшеница в Индия да достигнат рекорд през 2025 г., подпомогнати от въвеждането на значителни ценови стимули и държавни субсидии за селскостопански вложения. Въпреки това се очаква лек спад в добива, така че спрямо миналата година обемът на производството няма да се промени и ще възлиза на 113 млн. тона.

В Китай данните към средата на февруари показват благоприятни агрономически условия за отглеждане на пшеница.

В страните от Близкия изток и Азия, по-специално Иран (Ислямска република) и Турция, дефицитът на валежи от края на 2024 г. рефлектира за редуциране на площите и влоши перспективите за реколтата. ФАО предвижда производството на пшеница да намалее през 2025 г. и дори да спадне под средното равнище  за последните пет години.

ФАО прогнозира по-голям световен добив от пшеница през 2025 г.
3901
 

Последни материали
Виж
Отличиха инж. Иван Ризов като „Лесовъд на годината“ за 2024 г.
До 13 април ще продължат честванията на 100-годишния юбилей на лесовъдите и горските служители
18 000 лева разпредели ДФЗ за производителите на „Странджански манов мед“
През 2024 г. по схемата са усвоени 379 968 лв. от 205 земеделски стопани
500 хил. лева отпуска ДФЗ за борба с доматения молец
Над 1 млн. лв. са получили 274 земеделски стопани през 2024 г.
2 млн. лева получават картофопроизводителите за борба с вредителите
ДФЗ задели 10 млн. лева за развъдните асоциации през 2025 г.
Свързани материали
Виж
Унивок® - лидер в контрола на болести при житни култури
С 13 на сто при сключените договори и с 15 на сто при доставките
Износът на пшеница от САЩ върви изпреварващо спрямо миналия сезон
Слънчоглед е засят на 33 хил. хектара.
Украйна вече е засяла 926 хил. хектара пролетни култури
Предварителни данна на агростатистиката
През 2024 г. са прибрани 6,8 милиона тона пшеница, при 6,2 млн. т – през 2022 г.
Заради сушата, натиснала местната реколтата за поредна година
Мароко ще продължи да субсидира вноса на пшеница до декември
Доставките на зърно за чужбина от началото на сезона обаче намаляват
Украйна изнесе над 80 на сто от съгласуваната с меморандум пшеница
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини