Начало » Пазари » Зърно
07.03.2025 г.

ФАО прогнозира по-голям световен добив от пшеница през 2025 г.

ФАО прогнозира по-голям световен добив от пшеница през 2025 г.

На 7 март ФАО (Организацията на ООН по прехрана и земеделие) публикува „Кратък  доклад за състоянието на глобалния зърнен баланс” (FAO Cereal Supply and Demand Brief). В данните за текущия сезон липсваха конструктивни за ценовото развитие промени, като увеличението на оценката за глобалното производство на пшеница през текущия сезон 2024/25 г. от 788,6 млн. т до 792,2 млн.т (нивото от 2023/24 г. ) беше очаквано от пазара, предвид по-високите добиви от пшеница на Зеления континент (Австралия).

Вниманието на участниците в зърнената търговия беше насочено към първите по-подробни оценки за размера на новата  реколта .

Според водещите експерти от ООН през 2025 г. се очертава незначително (с около 1 на сто) увеличение на добива от пшеница в световен мащаб от 792,2 млн.т до 796,0 милиона тона. Основният фактор за увеличение на глобалния добив се очаква да бъде увеличението на производството в страните от Европейския съюз след  неблагоприятната за европейското зърнопроизводство 2024 г. ФАО маркира разширяване на отглежданите площи, предимно за меки сортове пшеница, главно във Франция и Германия, като спрямо миналата година се очертава увеличение на средния добив от пшеница в страните от Европейския съюз. Експертите предупреждават обаче, че „тази оптимистична перспектива може да бъде възпрепятствана от развитието на сухи условия на Изток и прекомерните валежи на Запад, особено във Франция”. В Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия се предвижда площта със зимна пшеница да се възстанови от спада през 2024 г., а следователно и там  през 2025 г. се очаква леко увеличение на производството. 

В Съединените щати общата площ с пшеница се очаква да нарасне през 2025 г. в резултат на увеличената площ на зимна пшеница, като е възможно и увеличаване на площите за пролетните сортове за сметка на соята. Увеличението на площите обаче може да бъде в известна степен неутрализирано от лекото намаление на добива поради ограничените валежи. В резултат на това оценката за новата реколта в САШ е сведена до 52,5 милиона тона.

В Канада площите с пшеница се очаква да се разширят, въз основа на предварителните прогнози, поради увеличената влага в почвения слой и очакваните по-високи цени по-късно през годината. Ако добивът достигне средни стойности, производството на пшеница може да достигне 35 млн. тона, което е около  нивото от 2024 г.

В Руската федерация площите със зимна пшеница намаляват за трета поредна година. В комбинация с липсата на влага в почвата и тънката снежна покривка (предпоставка към  измръзване) се очаква производството да намалее с 2 процента до 80 милиона тона в сравнение с миналата година.

В Украйна войната продължава, която затруднява достъпа до полетата, а финансовите проблеми  и щетите по инфраструктурата намаляват рентабилността на сектора, като се прогнозира, засетите площи през 2025 г. да останат под средната. Допълнителен фактор за влошаване на перспективите за реколтата е липсата на валежи, така че се очаква лек спад на производството спрямо миналата година.

Планира се площите с пшеница в Индия да достигнат рекорд през 2025 г., подпомогнати от въвеждането на значителни ценови стимули и държавни субсидии за селскостопански вложения. Въпреки това се очаква лек спад в добива, така че спрямо миналата година обемът на производството няма да се промени и ще възлиза на 113 млн. тона.

В Китай данните към средата на февруари показват благоприятни агрономически условия за отглеждане на пшеница.

В страните от Близкия изток и Азия, по-специално Иран (Ислямска република) и Турция, дефицитът на валежи от края на 2024 г. рефлектира за редуциране на площите и влоши перспективите за реколтата. ФАО предвижда производството на пшеница да намалее през 2025 г. и дори да спадне под средното равнище  за последните пет години.

ФАО прогнозира по-голям световен добив от пшеница през 2025 г.
4248
 

Последни материали
Виж
Винетка може да бъде купена до 30 календарни дни преди датата на нейната активация
Винетки на старите цени можете да купите до 30 април
САЩ заплаши Мексико с нови селскостопански мита, ако не разреши пръскане срещу смъртоносна муха
Решение на Конституционния съд
Отпадат лесните разрешителни за изграждане на солари в нивите
След валежите
На растителнозащитния фронт става опасно горещо!
След значителни промени при вносителите извън основния клиент ЕС
Износът на яйца от Украйна нарасна двойно през първото тримесечие
Макар и в количества далеч под дългогодишните средни резултати
В Мароко чакат първи ръст на реколтата от зърно след 7 години суша
Свързани материали
Виж
Недостатъчните валежи натиснаха добивите, особено в южните провинции
Очертаващата се слаба пшенична реколта в Иран вещае ръст на вноса
Земеделските стопани вече са засели 2 млн. хектара пролетни зърнени и бобови култури
Украйна стабилно увеличава площите с пролетна пшеница
Южнокорейски мелници закупиха около 50 000 тона американско зърно
Българската хлебна пшеница пак не успя да спечели търга в Йордания
Магнело ЕК – сигурна защита за здрава пшеница
Тунис също проведе успешна процедура за внос при спад на цените
И родната хлебна пшеница е сред вероятните победители на търга в Алжир
Отново е закупено половината планирано количество при слаб спад в цената
Българската пшеница този път не успя да спечели търга в Йордания
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини