На 7 март ФАО (Организацията на ООН по прехрана и земеделие) публикува „Кратък доклад за състоянието на глобалния зърнен баланс” (FAO Cereal Supply and Demand Brief). В данните за текущия сезон липсваха конструктивни за ценовото развитие промени, като увеличението на оценката за глобалното производство на пшеница през текущия сезон 2024/25 г. от 788,6 млн. т до 792,2 млн.т (нивото от 2023/24 г. ) беше очаквано от пазара, предвид по-високите добиви от пшеница на Зеления континент (Австралия).
Вниманието на участниците в зърнената търговия беше насочено към първите по-подробни оценки за размера на новата реколта .
Според водещите експерти от ООН през 2025 г. се очертава незначително (с около 1 на сто) увеличение на добива от пшеница в световен мащаб от 792,2 млн.т до 796,0 милиона тона. Основният фактор за увеличение на глобалния добив се очаква да бъде увеличението на производството в страните от Европейския съюз след неблагоприятната за европейското зърнопроизводство 2024 г. ФАО маркира разширяване на отглежданите площи, предимно за меки сортове пшеница, главно във Франция и Германия, като спрямо миналата година се очертава увеличение на средния добив от пшеница в страните от Европейския съюз. Експертите предупреждават обаче, че „тази оптимистична перспектива може да бъде възпрепятствана от развитието на сухи условия на Изток и прекомерните валежи на Запад, особено във Франция”. В Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия се предвижда площта със зимна пшеница да се възстанови от спада през 2024 г., а следователно и там през 2025 г. се очаква леко увеличение на производството.
В Съединените щати общата площ с пшеница се очаква да нарасне през 2025 г. в резултат на увеличената площ на зимна пшеница, като е възможно и увеличаване на площите за пролетните сортове за сметка на соята. Увеличението на площите обаче може да бъде в известна степен неутрализирано от лекото намаление на добива поради ограничените валежи. В резултат на това оценката за новата реколта в САШ е сведена до 52,5 милиона тона.
В Канада площите с пшеница се очаква да се разширят, въз основа на предварителните прогнози, поради увеличената влага в почвения слой и очакваните по-високи цени по-късно през годината. Ако добивът достигне средни стойности, производството на пшеница може да достигне 35 млн. тона, което е около нивото от 2024 г.
В Руската федерация площите със зимна пшеница намаляват за трета поредна година. В комбинация с липсата на влага в почвата и тънката снежна покривка (предпоставка към измръзване) се очаква производството да намалее с 2 процента до 80 милиона тона в сравнение с миналата година.
В Украйна войната продължава, която затруднява достъпа до полетата, а финансовите проблеми и щетите по инфраструктурата намаляват рентабилността на сектора, като се прогнозира, засетите площи през 2025 г. да останат под средната. Допълнителен фактор за влошаване на перспективите за реколтата е липсата на валежи, така че се очаква лек спад на производството спрямо миналата година.
Планира се площите с пшеница в Индия да достигнат рекорд през 2025 г., подпомогнати от въвеждането на значителни ценови стимули и държавни субсидии за селскостопански вложения. Въпреки това се очаква лек спад в добива, така че спрямо миналата година обемът на производството няма да се промени и ще възлиза на 113 млн. тона.
В Китай данните към средата на февруари показват благоприятни агрономически условия за отглеждане на пшеница.
В страните от Близкия изток и Азия, по-специално Иран (Ислямска република) и Турция, дефицитът на валежи от края на 2024 г. рефлектира за редуциране на площите и влоши перспективите за реколтата. ФАО предвижда производството на пшеница да намалее през 2025 г. и дори да спадне под средното равнище за последните пет години.