Войната в Украйна продължава да оказва натиск върху селскостопанския сектор, като все повече затруднява фермерите и семействата в селските райони да продължат да произвеждат храна и да поддържат поминъка си. В отговор на това Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) стартира двугодишен План за спешна помощ и ранно възстановяване (ПСПОВ) 2025-2026 г., предназначен да подкрепи над половин милион уязвими хора при възстановяването на селскостопанското производство, защитата на поминъка и изграждането на дългосрочна устойчивост.
Според Четвъртата бърза оценка на щетите и нуждите (февруари 2022 г. - декември 2024 г.), извършена от Световната банка, общите щети и загуби в сектора се оценяват на близо 84 млрд. долара, като само в сектора на напояването са нанесени допълнителни 1,6 млрд. долара. Щетите включват унищожаване на складови съоръжения, рибни стопанства, системи за аквакултури и трайни насаждения, както и принудително избиване на добитък. Те обхващат също така унищожаването и кражбата на машини и оборудване, както и откраднатите производствени ресурси и добити продукти. Успоредно с това Украйна е изправена пред една от най-големите кризи, свързани със замърсяването в света: към декември 2024 г. над 138 000 км² земя и 14 000 км² вода остават в риск поради взривни остатъци от войната и противопехотни мини, което представлява постоянна заплаха за земеделието и продоволствената сигурност.
Планът на ФАО за спешна помощ и ранно възстановяване има за цел да даде възможност на засегнатите земеделски стопани да се върнат към производството, да намалят зависимостта от хуманитарна помощ и да допринесат за националната продоволствена сигурност. Планът е насочен към подпомагане на семействата в селските райони и дребните производители във фронтовите области чрез комбинация от спешна помощ, противоминни действия, възстановяване на земята и мерки за ранно възстановяване. Спешните дейности са планирани за първата година и отговарят на непосредствените нужди, докато интервенциите за възстановяване ще продължат през целия двугодишен период, за да помогнат за възстановяване на производството, подобряване на достъпа до пазари и изграждане на устойчив поминък.
Планът е структуриран около три взаимосвързани стълба. Първият от тях е едногодишен стълб за спешно реагиране, който е насочен предимно към разпределяне на селскостопански суровини за възстановяване и поддържане на поминъка на най-уязвимите селски семейства и дребни земеделски стопани, засегнати от войната. Вторият стълб подкрепя възстановяването на земеделски земи, замърсени с невзривени боеприпаси и взривни остатъци от войната, особено в областите на фронтовата линия. Третият стълб се състои от многогодишни дейности за ранно възстановяване, насочени към подпомагане на селските домакинства и дребните земеделски стопани със съответната информация, ресурси и техническа подкрепа за укрепване на техния производствен и бизнес капацитет, увеличаване на производството и достъпа им до пазари.
За изпълнението на EERRP ФАО се нуждае от 150 млн. долара през следващите две години. В тясна координация с Министерството на аграрната политика и храните на Украйна и местните власти ФАО приканва международните партньори да допринесат за устойчивото възстановяване и дългосрочната устойчивост на агрохранителните системи на Украйна.