Индексът на цените на храните на ФАО, който е ориентир за динамиката на цените на хранителните стоки в света, остана до голяма степен непроменен през март спрямо ревизираната си стойност през февруари, тъй като спадът на световните котировки на зърнените култури и захарта компенсира значителното увеличение на цените на растителните масла, съобщи в петък Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).
Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на набор от търгувани в световен мащаб хранителни стоки, достигна средна стойност от 127,1 пункта през март, което е с 6,9% повече от съответното му ниво преди една година, но остава с 20,7% под пика от март 2022 г.
Индексът на цените на зърнените култури на ФАО се понижи с 2,6% през март и бе с 1,1% по-нисък спрямо март 2024 г. Цените на пшеницата в световен мащаб се понижиха, тъй като опасенията за състоянието на реколтата в някои основни износители от Северното полукълбо отслабнаха, въпреки че движенията на валутите смекчиха спада. Световните цени на царевицата също се понижиха спрямо февруари, както и тези на соргото. Индексът на цените на ориза на ФАО се понижи с 1,7% на фона на слабото търсене от страна на вноса и голямото предлагане за износ.
За разлика от него индексът на цените на растителните масла на ФАО се повиши с 3,7% спрямо февруари и достигна средно 23,9% по-високо ниво от предходната година. Котировките на палмовото, соевото, рапичното и слънчогледовото масло се повишиха поради силното търсене на вносни продукти в световен мащаб.
Индексът на цените на месото на ФАО също се повиши, като нарасна с 0,9% на месечна и с 2,7% на годишна база, главно поради по-високите цени на свинското месо в Европа, след като Германия възстанови статута си на страна, свободна от шап, и засилването на еврото спрямо щатския долар. Световните цени на птичето месо останаха до голяма степен стабилни през март въпреки продължаващите предизвикателства, породени от широко разпространените огнища на птичи грип в някои от основните страни производителки.
Индексът на цените на млечните продукти на ФАО остана непроменен спрямо февруари, като по-ниските международни цени на сиренето бяха компенсирани от по-високите котировки на маслото и сухото мляко.
Индексът на цените на захарта на ФАО се понижи с 1,6% през март, главно поради признаци за по-слабо търсене в световен мащаб. Неотдавнашните валежи в ключови райони за отглеждане на захарна тръстика в Южна Бразилия допълнително допринесоха за спада, докато влошените перспективи за производството в Индия и продължаващите опасения относно цялостната перспектива за реколтата в Бразилия ограничиха понижението на цените.