Броени дни след като Европейската комисия одобри Стратегическия план за развитие на земеделието до 2027 г., осем браншови организации от чувствителните подсектори в земеделието написаха протестно писмо с искане още през 2023 г. България да предоговори голяма част от интервенциите, тъй като фермерите се чувстват ощетени. Писмото е адресирано до президента Румен Радев, премиера Гълъб Донев, до председателя на земеделската комисия в парламента Росен Костурков и до нейния депутатски състав. Искането е подписано от ръководствата на Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните; Добруджанския овощарски съюз; Националната био асоциация; Съюза на дунавските овощари; Националния съюз на градинарите в България; Асоциацията български зеленчуци; Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция и Асоциацията на овощарите в България.
В писмото четем, че преди пращането на плана в Брюксел неправителствените организации на производителите на плодове и зеленчуци не са имали възможността да изразят нито становища, нито съображения по последния вариант на документа, затова настояват България да ползва правото си за първо годишно изменение на Стратегически план още през месец януари 2023.
Мотивът е, че само така "ще се избегне несправедливото разпределение на бюджетите и да се спаси подсекторът, тъй като след 2007 г. в резултат на лобизъм и липса на професионално управление този сектор е воден към упадък", четем в писмото. "Не приемаме твърденията на МЗм, че първата година трябва да се „учим“, за да видим къде са грешките и тогава след 1-2 години да ги коригираме. За нас грешките са видими още преди внасянето на плана за одобрение в ЕК, така както беше видима и грешката с решението за СЕПП (Система за единно плащане на площ еднакво за всички култури), която доведе до монокултурното производство в България и обезлюди селските райони", четем още в мотивите за тяхното искане.
В цели 12 страници браншовиците оспорват редица решения, свързани с бъдещите интервенции при подпомагането. „Не ни беше дадена възможност да изразим нашето становище и в предоставения, и във вече приетия от ЕК Стратегически план са допуснати множество грешки, несправедливо и небалансирано подпомагане спрямо секторите и родните производители. С исканото изменение сме убедени, че ще се запазят повече земеделски стопанства, произвеждащи плодове и зеленчуци, което е стъпка към решаване на обезлюдяването и демографския проблем в селата”.
Съгласно одобрения Стратегически план на Република България при интервенциите в директните плащания са налице три ставки - минимална, планирана и максимална. Настояваме да се премахне заложената планирана максимална ставка, която в голяма част от мерките е изключително ниска и не кореспондира с ангажиментите, които ще поемат нашите производители и завишените разходи за производството. Най-правилно е да се излъчат представители от браншовите ни организации заедно с експерти от МЗм и да конкретизират измененията.
В този линк Синор.бг ви представя всичките искания, особено при екосхемите, които може да видите на този линк.