Изключително интересна дискусия протече на днешния агросеминар, традиционно организиран в Пловдив от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) за нейните членове. Над 3 часа министърът на земеделието Явор Гечев заедно с шефове на дирекции и с ръководството на Държавен фонд „Земеделие” отговаряше на конкретните въпроси, задавани по актуални проблеми от фермерите.
И като че ли най-важният беше поставен от земеделския производител Петьо Христов, който искаше да разбере дали ако след 2023 г. откаже да получава субсидии по стратегическия план или от други източници за подпомагане на бранша, ще бъде санкциониран. И ако бъде глобен – на какво основание ще стане това? Въпросът обобщава тези на хиляди други стопани, които са силно притеснени от тежките екологични изисквания, които ще трябва да спазват през следващия програмен период, за да получават европейско подпомагане.
На този въпрос отговори началникът на дирекция „Директни плащания” в министерството на земеделието Аделина Стоянова. Тя обясни, че дори да не получават европейско или национално финансиране, фермерите задължително трябва да поддържат в добро състояние обработваемата си земя, като спазват българските национални стандарти. Самите санкции ще бъдат описани в специална методика, по която в момента министерството на земеделието работи.
Стопаните имаха изключително много въпроси, свързани с прилагането на Стандартите за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС 6), тъй като в български условия задължението за увеличаване на покривните култури от 30% на 80% при терени с наклон над 10 градуса е изключително тежко. В тази връзка и земеделският министър, и началникът на дирекция „Растениевъдство” в агроведомството Петър Кировски посочиха, че този стандарт е препъникамък и за останалите европейски държави. Поне 7 техни колеги също водят преговори с Европейската комисия за спазването на този стандарт. Според Гечев обаче има начин, с който стопаните да доказват, че са извършили необходимите практики.
На въпрос дали от 2023 г. ще започне сателитното наблюдение на площите земеделският министър обясни, че това не би трябвало да е проблем за бранша, тъй като и сега този вид наблюдение се прилага, но в по-лек вариант. За пореден път той припомни, че различните регистри в министерството на земеделието още не са обединени, като в момента се работи по нов регистър, който да замени този по Наредба №3 и чрез който ще се постигне електронизация на данните.