Струпясването е една от най-опасните болести по крушата и ябълката. Причинява се от патогена Venturia inaegualis и при висока степен на развитие, вредата може да бъде много сериозна – често се стига до пълна загуба на реколта. Успешното справяне с болестта изисква редовна и навременна растителна защита.
Симптоми на струпясването
Струпясването е гъбично заболяване, което напада всички надземни части, а признаци могат да се появят още в началото на вегетационния период и са следните:
– най-напред по долната страна на младите листа се появяват тъмнозелени петна, покрити с налеп, а по-късно се наблюдават по горната повърхност и дръжките;
– петната по листната петура имат кръгла или дифузна форма, а по дръжките са удължени и елипсовидни;
– патогенът поврежда цветовете и завръзите;
– върху плодовете се образуват тъмни зелено-кафяви петна, които са сухи, грапави и имат ясно очертан контур;
– заразените плодове остават значително по-малки и с плътна консистенция;
– често кората на дървото се напуква;
– засегнатите от болестта листа падат много по-рано.
Цялостният ефект от струпясването върху реколтата е пагубен, защото тя е оскъдна, а плодовете са дребни, деформирани, безвкусни и се съхраняват лошо.
При късна зараза болестта може да се развие и по време на съхранение на плодовете. За да не се случи това, борбата с болестта трябва да започне още през есента и зимата и да продължи по време на вегетацията.
Основната профилактична мярка за всички гъбични заболявания и инфекции е почистването на градината от растителните остатъци. Спорите на гъбичките презимуват в падналите листа и повредени плодове. Задължително е прибирането на падналите ябълки, круши и листа. Те се изнасят извън участъка или се изгараят, за да се предотврати разпространението на спорите.
Просветляването на короната с отстраняване на всички сухи, повредени и болни клони не само ще намали инфекцията, но ще доведе до увеличаване на плододаването.
Качественото обработване на почвата на дълбочина 15-20 см ще „повдигне“ спорите от долните слоеве, където са се установили за зимуване, а поставени в некомфортни условия – ще загинат. Така инфекцозният фон ще се намали значително.
През есента, в началото на листопада ябълковите и крушови овошки, които са нападнати от струпясване, трябва да се третират с 5%-ен (500 г на 10 л вода) разтвор на карбамид. Той създава благоприятна среда за развитие на някои полезни микроорганизми, които разграждат мицела на патогена.
След листопада короната и ствола могат да се напръскат с 5%-ен разтвор на меден сулфат или бордолезов разтвор.