Ябълките често „плачат“ – със затопляне на времето се наблюдава отделяне на капки сок от ябълковите дървета. Това явление се нарича плач на пъпките и се появява, когато са нападнати от цветояди. Самите вредители "ябълкови цветояди" се събуждат в ранна пролет, добре презимували под кората на стволовете или в почвата под дърветата. Излезли от укритията си, те вече са гладни и пъпките за тях са прекрасно лакомство.
С тънките си хоботи цветоядите пробиват пъпките и потичат „ябълкови сълзи“.Тези капчици прозрачна течност излизат от раните им.
В борбата с цветоядите и хоботниците може да се приложи екологичен и ефикасен метод – капани, които се залепват по стволовете и дебелите клони на дърветата. Тези пояси са намазани с несъхнещо лепило, което улавя вредителите, защото крачетата им са покрити с косъмчета и лесно залепват. След прецъфтяване на дърветата капаните се свалят и изгарят. Когато популацията е голяма, само капаните няма да помогнат. Трябва да се прибегне до използването на инсектициди – подходящ е Децис, който се прилага според инструкцията.
Борбата трябва да започне отрано, защото плачът на пъпките е само началото. Листата на увредените пъпки са деформирани и слабо развити, а ларвите са изяли плодниците и тичинките на плодните пъпки. Сред розовите и бели цветове се наблюдават и кафяво-сиви, леко засъхнали, които са новия дом на цветоядите.
Ако предходната година ябълката е била нападната от струпясване, тогава сълзите не се виждат, а плодовете ще бъдат малко и с много лошо качество. За да се предпазят дърветата през идния сезон, е необходимо под дърветата да се пръска с карбамид ( най-добре е преди зимен сън) – в 10 литра вода се разтваря 0,7 кг карбамид. Карбамидът може да се замени с амониев нитрат – 1 кг амониев нитрат се разтваря в 10 л вода. Предцъфтежно се пръска с 3%-ен бордолезов разтвор, а следцъфтежно с 1%-ен разтвор.
Първичните заразявания от болестта се осъществяват от акоспорите на патогена. Те зимуват в почвата и изскачат при температури на въздуха над 5 градуса и обилна почвена влага. Симптомите по листата се появяват веднага след отваряне на пъпките.
Разрешени продукти са: Шампион, Купросат, Дитан, Мерпан,Полирам, Санкоцеб и др.