Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
13.11.2018 г.

Защо не всички години са плодородни за ябълките

Практика
Защо не всички години са плодородни за ябълките

sinor

Има години, които са благословени и щедри и ябълковите дървета се отрупват с плодове, а клоните им се навеждат до земята. През следващия сезон градината може да се окаже съвсем празна. Това явление се нарича периодичност или алтернативно плододаване при овошките. Може да се наблюдава при различни овощни видове, но този отрицателен феномен е най-силно изразен при ябълките.

Това, че една година плодовете са малко или изобщо няма не е голяма беда, но по-важно е да се знае кои са причините.

Периодичността на плододаване се влияе от различни фактори, като биологичните характеристики на плодовите култури и качеството на грижите. Степента на проявяване на периодичността варира не само в различните овощни култури, но и в сортовете. Различните сортове ябълки, които се отглеждат при едни и същи условия плододават по различен начин. При сортовете с подчертана периодичност никакви агротехнически мерки не могат да променят това състояние (Мелба, Шарден, Уелси, Папировка).

Алтернативност се наблюдава и при сортовете ябълки, които се характеризират с голяма родовитост. Когато дървото има много плод, то отслабва и не е в състояние да заложи цветни пъпки за следващата година, а когато няма плод залага много цвят и така попада в омагьосания кръг на периодичното плододаване. Причина за въвличане в тази спирала може  да бъде и значително увреждане на плодните пъпки, цветовете и завръзите от прекомерно ниски зимни температури или повратни студове.

При аматьорски подход алтернативното плододаване в ябълковите градини е често явление. Плодните дървета изискват редовно и правилно поливане, подхранване, борба с болестите и вредителите. Необходимо е също така да се регулира количеството на плодовете чрез подрязване и разпределение. Това трябва да се извърши в рамките на 30 дни след завършване на цъфтежа. Без необходимите грижи плодните дървета дават слаб годишен прираст, което води до засилена периодичност.

За постигане на оптимални резултати трябва да се познават и прилагат всички известни и достъпни средства, за да създадат такива условия във външната среда и в самите растения, които благоприятстват нормално ежегодно натоварване на ябълковите дървета с плодове. Тези средства са: добро познаване на биологичните особености и характеристики на сортовете; равновесие между растеж и плододаване; правилна резитба и формиране на короната. Косвени средства, но с голямо влияние са почвообработката, напояването и торенето.

Всички тези средства трябва да се прилагат още от първата година от живота на младите овошки и в бъдеще вероятността от периодичност при плододаването ще бъде сведена до минимум.

Защо не всички години са плодородни за ябълките
15569
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Сухо ябълково вино
Плодово-зеленчукова сурова туршия
95 години от създаването на института
Институтът по земеделие показа 95 сорта ябълки и круши на празника в Кюстендил
Заради слабите валежи през зимата и сушата през лятото
Реколтата от ябълки е значително по-слаба от миналогодишната
Рязано кисело зеле с ябълки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини